Evcil Hayvanlar Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Evcil Hayvanlar Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Hayvanlarınızla İyi Kalın
Hiç şüphe yok ki hayvanlar insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamada tartışılmaz bir yere sahiptir. Bir evcil hayvanın sağlığınızı ne kadar çok şekilde iyileştirebileceğini görünce şaşırabilirsiniz. İşte bu çalışmamızda evcil hayvanların araştırmacılarca kanıtlanmış çok sayıda faydalarına yer vereceğiz.
Ruh Hali Arttırıcı/ Mood Yükseltici
Daha sakin ve daha az stresli hissetmek için bir köpek veya kediyle vakit geçirmek veya balıkların yüzmesini izlemek yalnızca birkaç dakikanızı alır. Vücudunuz, aslında bu süre zarfında ruh halinizde fark yaratan fiziksel değişikliklerden geçer. Stres hormonu olan kortizol düzeyi düşer. Ve vücudunuzun ürettiği iyi hissettiren bir kimyasal olan serotonin yükselir.Bu durum siz farkında olmadan ruh halinizin bir bütün olarak pozitif bir havaya sahip olmasını sağlar.

Evcil Hayvanlar Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Daha İyi Kan Basıncı/Daha Dengeli Bir Tansiyon
Hala kilonuza dikkat etmeli ve egzersiz yapmalısınız. Ancak bir evcil hayvana sahip olmak kan basıncınızı yönetmenize yardımcı olabilir. 240 evli çift üzerinde yapılan bir araştırmada, evcil hayvanı olmayanlara göre evcil hayvan sahiplerinin dinlenme sırasında daha düşük kan basıncına ve daha düşük kalp atış hızına sahip olduğu görüldü. Başka bir araştırma, yüksek tansiyonu olan çocukların köpeklerini okşadıklarında kalp ritimlerinin ve kan basınçlarının daha dengeli bir ritim yakaladığını gösterdi.
Düşük Kolesterol
Ne yediğinize dikkat edin ve egzersiz yapın. Ayrıca bir evcil hayvanınız varsa, bu size kolesterol avantajı da sağlayabilir. Nasıl mı ? Evcil hayvanı olan insanlar, olmayanlara kıyasla daha iyi kolesterol ve trigliserit düzeylerine sahip olma eğilimindedir. Bunun nedeni evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği daha aktif yaşam tarzı olduğu düşünülmekte.
Kalbinize Yardım Edin
Kedileri ve köpekleri olan kişilerin kalp açısından bazı faydaları olduğu birçok araştırmayla ortaya konulmuştur. 20 yıllık bir araştırmada, hiç kedi sahibi olmayan kişilerin kalp krizinden ölme ihtimalinin, sahip olanlara göre %40 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Başka bir araştırma, köpek sahiplerinin kalp krizinden bir yıl sonra hayatta kalma oranının daha iyi olduğunu buldu. Genel olarak evcil hayvan sahiplerinin kalp yetmezliği de dahil olmak üzere herhangi bir kalp hastalığından ölme olasılığı daha düşüktür.

Depresyonu İdaresini Kolaylaştırın
Hiç kimse sizi evcil hayvanınız kadar koşulsuz sevemez. Hatta evcil hayvanınız depresyonla başa çıkmanıza ve depresyondan kurtulmanıza bile yardımcı olabilir. Evcil hayvanınız siz konuşmak istediğiniz sürece sizi dinleyecektir. Bir kediyi veya köpeği beslediğinizde muhtemelen daha sakin hissedeceksiniz. Ve bir hayvana bakmak – onu gezdirmek, tımar etmek, onunla oynamak – sizi kendinizden çıkarır ve zamanınızı nasıl geçirdiğiniz konusunda daha iyi hissetmenize yardımcı olur.
Kondisyonunuzu Artırın

Köpeğiniz varsa muhtemelen köpeği olmayan birine göre daha aktifsinizdir. Köpeğinizle her gün yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş, hareket etmenize yardımcı olur. Biri sabah, diğeri akşam olmak üzere 15 dakikalık iki yürüyüş aynı şeyi yapar. Köpeğinizle arka bahçede bir getir oyunu ekleyin ve daha da formda olacaksınız.
Sadık Bir Egzersiz Arkadaşı
Evcil hayvanınızla egzersiz yaptığınızda ikiniz de faydalanacaksınız. Step aerobik rutini yaparken duvara bir el feneri tutun veya bir ip sallayın. Kediniz ışığı kovalarken egzersiz yapacak ve siz de eğleneceksiniz. Hatta insanlar ve köpekleri için doga adı verilen yoga dersleri bile bulabilirsiniz. Yerel spor salonunuzu arayın veya veterinerinize bu konuyu sorun.
Kedi Sahiplerinin Sahip Olduğu Daha Az Kalp Çarpıntısı
Doktorlar bunun nedeninden emin değiller. Bu kısmen evcil hayvan sahibi olmanın kişinin kan dolaşımı üzerindeki etkilerinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak araştırmacılar, kedilerin sahipleri üzerinde diğer hayvanlara göre daha sakinleştirici bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda kedi sahibinin kişiliğiyle de ilgili olabilir. Kediler genellikle sahiplerinin ilgisinin odağı haline gelir ve bu da onları diğer stresli endişelerden uzaklaştırır.

Evcil Hayvanlar Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Daha Fazla Bağlantı/Sosyalleşme
Sağlıklı bir zihnin anahtarı başkalarıyla etkileşimde kalmaktır. Evcil hayvan sahipleri de diğer evcil hayvan sahipleriyle konuşmak isterler. Köpek, gerçekleşmeyi bekleyen bir konuşmadır. İnsanlar, özellikle de köpeği olanlar, sizi evcil hayvanınızı gezdirirken gördüklerinde durup sizinle konuşacaklar. Evcil hayvanlarınız oynarken diğer sahiplerle sosyalleşmek için bir köpek parkına gidin.
Daha Az Alerji, Daha Güçlü Bağışıklık
Çocuklar bir köpek veya kedinin olduğu bir evde büyüdüklerinde alerji geliştirme olasılıkları daha az olur. Aynı durum büyük hayvanların bulunduğu bir çiftlikte yaşayan çocuklar için de geçerlidir. Bazı bağışıklık sistemi kimyasallarının daha yüksek seviyeleri, daha güçlü bir bağışıklık sistemini gösterir ve bu da onların yaşlandıkça sağlıklı kalmalarına yardımcı olur.
Kediler ve Astımın Önlenmesi
Pek mantıklı görünmüyor. Evcil hayvan alerjileri astımın en yaygın tetikleyicilerinden biridir. Ancak araştırmacılar, astım riski taşıyan bebeklerin evinde kedi bulundurmanın etkilerini araştırdı. Bu çocukların büyüdükçe astım geliştirme olasılığının azaldığını buldular. Burada şu istisnayı da eklemek lazım: Anneleri kedi alerjisi olan çocukların, erken yaşta kedilerin yanında bulunduktan sonra astım geliştirme olasılığı üç kat daha fazladır.
Aperatif Alarmı
Diyabetli kişiler için kan şekeri seviyesindeki ani bir düşüş çok ciddi olabilir. Bazı köpekler, olay gerçekleşmeden önce sahibini uyarabilir. Vücutta koku veren kimyasal değişiklikleri hissedebilirler. Alarm, sahibine acil durumdan kaçınmak için atıştırmalık yemesi için zaman verir. Diyabetli insanlarla yaşayan yaklaşık üç köpekten biri bu yeteneğe sahiptir.
Bir Danışmanla Çalışın
Bazı ruh sağlığı terapistleri terapide bir köpek kullanır. Ofiste bir köpek birinin daha rahat olmasına yardımcı olabilir. Ve bir köpeğe ya da köpeğe ilişkin bir yorum, birinin aklında gerçekte ne olduğunu gösterebilir. Bir terapist, ofisinde tartışmaya başlayan bir çiftten bahsediyor. Seans sırasında genellikle sadece uyuyan köpek ayağa kalktı ve dışarı çıkmak istedi. Bunu çiftin kavgalarının başkalarını, özellikle de çocuklarını nasıl etkilediğini görmesine yardımcı olmak için kullandılar.
Daha İyi Kanser Bakımında Ortaklar
Köpekler ve kediler, insanlarla aynı türden kanserlere yakalanabilir. Örneğin köpeklerde prostat kanseri üzerine yapılan çalışmalar, yaşlı erkeklerde nasıl geliştiğinin daha iyi anlaşılmasına yol açtı. Evcil hayvanlarda kanserin önlenmesi insanlar için de yeni stratejilere yol açabilir.

DEHB’nin Sınırlamalarını Aşmak
DEHB’li bir çocuk bir evcil hayvanla çalışıp onu beslediğinde bunun yararları olabilir. Onlara ev işleri, planlama ve sorumluluk konusunda pratik yapma olanağı verir. Evcil hayvanların oyun oynamaya ihtiyacı vardır ve bu da çocukların ekstra enerji yakmasına yardımcı olur. Bu da geceleri uykuya dalmanın daha kolay olduğu anlamına gelebilir. Ve bir evcil hayvan ile çocuk arasındaki bağ koşulsuz sevgi olduğundan, evcil hayvanlar DEHB’li çocukların özsaygıyı öğrenmelerine yardımcı olur.
Otizm: Duyulara Hitap Etmek
Otizm Duyusal Bozukluğu olan çocuklarda duyusal sorunlar yaygındır. Duyusal entegrasyon faaliyetleri, bir şeyin tenlerine temas etme şekline ve belirli koku veya seslere alışmalarına yardımcı olur. Bu faaliyetlerde bazen köpekler ve atlar da kullanılmıştır. Çocuklar genellikle hayvanlarla çalışmayı sakinleştirici bulurlar. Ve hayvanlar dikkatlerini çekebilirler.
Daha Güçlü Kemikler
Köpeğinizi gezdirmek, kemiklerinizi ve etraflarındaki kasları güçlendiren bir ağırlık kaldırma egzersizi olarak sayılır. Aynı zamanda D vitamini sağlayan güneşte vakit geçirmenizi de sağlar. Osteoporozunuz varsa dolaşmayacak kısa bir tasma kullanın. Üzerinize atlayıp dengenizi kaybetmenize neden olabilecek bir köpeği gezdirmeyin.
Kediniz Gibi Esneyin
Bir kedin var mı? Her gün kaç kez esnediklerini izleyin ve bunu yaptıklarında siz de yapın. Eğer yapabiliyorsanız yere yatın ve aynı hareketleri yapın. Yere inemiyorsanız bir sandalyeye oturun ve vücudunuzun üst kısmını esnetmek için onu takip edin.
Artriti Birlikte Yönetin
Sizde ve köpeğinizde artrit var mı? Veterinerden randevu aldığınızda ayrıca arayıp kendi doktorunuzdan randevu alın. İkinizin de egzersize ihtiyacı var, bu yüzden köpeğinizle birlikte yürüyün. İlacınızı köpeğinizinkiyle aynı yerde saklayın, böylece onlarınkini aldığınızda onu görürsünüz. Yapabiliyorsanız, ilaçlarınızı verdiğiniz anda ilaçlarınızı da almayı koordine edin.
Eyere Geri Dönün
İnme hastalarına yönelik bazı rehabilitasyon programları, iyileşmeye yardımcı olmak için atları kullanır. Çoğu zaman, felç geçiren insanlar ata binmeye başlarken, bir başkası ata liderlik ederken, yanlarında yürüyen birisiyle birlikte hareket ederler. Ata binmek esneme egzersizi sağlar ve bu özellikle bir tarafın zayıflatılması durumunda iyi olur. Aynı zamanda dengenizi yeniden kazanmanıza ve çekirdek gücünüzü oluşturmanıza yardımcı olur.
RA’dan Kurtuluş
Eğer romatoid artritiniz varsa, evcil hayvanınızla birlikte yürürken ve frizbi fırlatırken fayda göreceksiniz. Evcil hayvanlar da düşüncelerinizi kendi durumunuzdan uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir. Ancak belki de en iyi yardım, kendini iyi hissetmeyen insanlara karşı aşırı duyarlı görünen köpek veya kedilerden gelebilir. Bazen sadece onların varlığı bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
Kronik Ağrı için Yatıştırıcı Isı
Meksika’da Xolo adı verilen tüysüz bir köpeğin yoğun vücut ısısı üretmesiyle biliniyor. Paws for Comfort adlı bir kuruluş, Xolos’u fibromiyaljisi olan ve ısıya tepki veren diğer kronik ağrı türlerine sahip insanlara hizmet köpeği olarak eğitiyor. İnsanlar ağrıyan uzuvlarını köpeğin vücuduna dayadıklarında veya yanına uzandıklarında rahatlarlar. Hatta bazı köpekler, kronik boyun ağrısı olan bir kişinin boynuna sarılarak dolaşmak üzere eğitilmiştir.
Nöbet Köpekleri
Bu köpekler epilepsi hastası insanlarla yaşamak ve çalışmak üzere eğitildi. Bazıları, bir çocuk dışarıda veya başka bir odada nöbet geçirdiğinde havlamak ve ebeveynleri uyarmak üzere eğitilmiştir. Bazıları, yaralanmayı önlemek için nöbet geçiren kişinin yanına veya üstüne uzanır Ve bir nöbet gerçekleşmeden önce köpekleri uyarmaları için eğitilen bazı çalışmalar yapıldı. Bu, kişiye uzanması veya sıcak soba gibi tehlikeli bir yerden uzaklaşması için zaman tanır.

Evcil Hayvanlar Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Daha Fazla Bağımsızlık
Özel olarak eğitilmiş köpekler, Parkinson hastalığı olan kişilerin bağımsızlıklarını korumalarına olanak tanıyan görevleri yerine getirebilirler. Düşen eşyaları alabilir veya istediklerinizi getirebilirler. Pençeleriyle denge desteği sağlayabilir, kapıları açıp kapatabilir, ışıkları yakabilirler. Ayrıca Parkinson hastası birinin “donduğunu” hissedebiliyorlar ve ayağa dokunarak kişinin yürümeye devam etmesini sağlayabiliyorlar. Pet Partners gibi gruplar iyi bir hizmet köpeği bulmanıza yardımcı olabilir.
Daha İyi Bir Yaşam Kalitesi
Terapi köpeklerinin ziyaretleri, insanların yıkıcı bir hastalıktan veya felç gibi bir olaydan kurtulmasına yardımcı olur. Bazı köpekler, afazili (yaşlı yetişkinlerde, özellikle de felç geçirmiş olanlarda yaygın görülen bir dil bozukluğu) olan kişilerin, köpeğin onları anladığını gördüklerinde kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olmalarını sağlayan bir dizi komutu anlamak üzere eğitilmiştir. Ve bir köpeği sevmek veya tırmalamak, birinin felç veya başka bir hastalıktan kurtulurken gücünü yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda sakinlik hissi de yaratır.
Sakinleştirici Bir Varlık
AIDS’li kişilerin evcil hayvan sahibi olmaları, özellikle de güçlü bir şekilde bağlanmaları durumunda depresyona girme olasılıkları daha düşüktür. Evde bir hayvan bulunduğunda Alzheimer hastalarının kaygı patlamaları daha az oluyor. Hayvan aynı zamanda bakıcıların daha az yük hissetmesine de yardımcı olur. Kediler köpeklere göre daha az bakıma ihtiyaç duydukları için özellikle yararlı görünüyorlar.
Hayvan Destekli Terapiler
Araştırmacılar, özel olarak eğitilmiş hayvanları hastaneler ve bakım evleri gibi klinik ortamlara getirdiklerinde ne olacağını araştırıyorlar. İnsanların bu tür yerlerde hayvanlarla vakit geçirmesine izin vermenin en büyük avantajlarından biri, daha iyi bir ruh hali ve daha az kaygı gibi görünüyor.

Sonraki makale
Dürtü Azaltma Kuramı
Önceki makale
DEHB Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanı, Tedavi Ve Önleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz