DEHB Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanı, Tedavi Ve Önleme

DEHB Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanı, Tedavi Ve Önleme

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dürtüsel davranış, dikkatsizlik ve hiperaktivite ile karakterize kronik bir durumdur.Genellikle çocuklukta teşhis edilir, ancak DEHB belirtileri ergenlik ve yetişkinlik döneminde fark edilmeden devam edebilir, bu nedenle kişi yetişkin olana kadar ilk kez teşhis edilemeyebilir. Uygun tedavi ile DEHB’li çocuklar ve yetişkinler başarılı ve üretken yaşamlar yaşayabilirler.

DEHB’nin Belirtileri ve Belirtileri

Dikkat eksikliği bozukluğu (ADD), şu anda DEHB olarak bilinen durum için daha eski bir terimdir. Bazı insanlar hala ADD ve DEHB terimlerini birbirinin yerine kullansa ve bir çocuk yalnızca odaklanma sorunu yaşıyorsa ve hiperaktif değilse ADD durumunu ADD olarak adlandırabilirken, DEHB resmi olarak Amerikan Psikiyatri Dergisi’nin mevcut sürümü tarafından bu durum için doğru terim olarak tanınmaktadır. Derneğin Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM).Bu durum, DSM’nin üçüncü baskısında isme “hiperaktivite”nin eklendiği 1987 yılına kadar genellikle ADD olarak anılıyordu. DSM’nin revize edilmiş dördüncü baskısı 1994 yılında yayınlandığında, DEHB Dikkat Eksikliği dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bir kişiye hiperaktivite belirtileri olmadan da DEHB tanısı konulabileceği dikkate alınarak DEHB belirli alt türlere ayrılmıştı. ve Hiperaktivite Bozuklukları. Neuropsychiatry’de (Londra) yayınlanan bir makaleye göre, 2013 yılında yayınlanan DSM’nin (DSM-5) beşinci baskısında açıklandığı gibi DEHB’nin üç formu veya “sunumu” vardır .

  1. Ağırlıklı Olarak Hiperaktif-Dürtüsel

Bu tür DEHB’ye sahip kişiler çoğunlukla hiperaktivite ve dürtüsellik ile mücadele ederler, ancak bazı dikkatsizlik belirtileri de gösterebilirler.Hiperaktivite, sürekli hareket etme, aşırı kıpırdama ve konuşma şeklinde kendini gösterebilir. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne (NIMH) göre yetişkinlerde bu, abartılı bir huzursuzluk ve diğer insanların yorucu bulduğu bir aktivite düzeyi şeklini alabilir.Dürtüsellik sıklıkla önemli kararlar alma ve sonuçlarını düşünmeden harekete geçme biçimini alır; özellikle de bu eylemler zararlı veya zararlı olabileceğinde ve sonuçta ortaya çıkan etkiler uzun süreli olduğunda.Dürtüsellik aynı zamanda anında tatmin olma arzusuyla da işaretlenir. NIMH uzmanları, sosyal durumlarda, dürtüsel bir kişinin başkalarının sözünü aşırı derecede kesebileceğini ve çabuk sabırsızlanabileceğini, hayal kırıklığına uğrayabileceğini veya öfkelenebileceğini söylüyor.
[19065_dehb2.jpg]

  1. Çoğunlukla Dikkatsiz

Bu kategorideki kişilerde çoğunlukla dikkatsizlik belirtileri görülür, ancak hiperaktivite ve dürtüsellik gibi bazı sorunlar da olabilir. Bu forma eskiden ve bazen hala ADD deniyordu.Dikkat Eksikliği /Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar ve Yetişkinler’e (CHADD) göre dikkatsizlik, odaklanmada zorluk yaşama, eldeki görevden kolayca dikkatin dağılması, ayrıntılara dikkat etmekte zorlanma ve organizasyon eksikliği ile karakterizedir . Bu, ayrıntılara dikkat edilmemesi ve önemli teslim tarihlerine, toplantılara ve sosyal etkinliklere yetişememe nedeniyle mesleki ve kişisel zorluklarla sonuçlanabilir.

  1. Hiperaktif-Dürtüsellik ve Dikkatsizlik Bileşikleri

Bu gruptaki kişilerde hiperaktivite, dürtüsellik ve dikkatsizlik belirtileri görülür. NIMH uzmanları, çoğu çocuğun kombine tipte olduğunu ancak küçük çocuklarda DEHB’nin en yaygın belirtisinin hiperaktivite olduğunu söylüyor.Hiperaktif çocuklar aşırı konuşabilir, kıvranabilir, kıpırdanabilir ve hareketsiz oturmakta zorluk yaşayabilirler. Çocuklukta dürtüsellik; sabırsızlık, yıkıcılık ve sırasını beklemekte zorluk şeklini alabilir. Dikkatsizlik hayallere dalmayı, talimatları takip etmekte zorlanmayı, günlük aktivitelerde unutkanlığı ve odaklanma güçlüğünü içerebilir.
Yetişkinlerde DEHB belirtileri şu şekilde olabilir:

• Dürtüsellik
• Sık sık kesintiye uğramak
• Huzursuzluk
• Konsantre olamama
• Organizasyon ve takip eksikliği
• Son teslim tarihlerini karşılamada zorluk
• Sık ruh hali değişimleri
• Stresle baş etmede zorluk

DEHB’nin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Uzmanlar DEHB’ye neyin sebep olduğundan emin değiller. CHADD’e göre çoğu zihinsel sağlık koşulunda olduğu gibi bunun da biyolojik, sosyal ve psikolojik faktörlerin etkileşimi olduğu düşünülüyor. Beyin yapısına bakmak için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramalarını kullanan nörogörüntüleme çalışmaları, beyindeki belirli sinir devrelerinin DEHB ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Lancet Psikiyatri dergisinde yayınlanan bir araştırma, bu devrelerin sürekli dikkat, engellemelerin kontrolü, motivasyon ve duyguların düzenlenmesi ile ilişkili olduğunu öne sürüyor. DEHB’si olan kişilerin tümü aynı devreleri veya devrelerdeki değişiklikleri göstermez, ancak bazı beyin farklılıkları DEHB’si olmayan kişilerde DEHB olmayanlara göre daha yaygındır.Çeşitli faktörler çocuğun DEHB geliştirme olasılığını artırabilir.

Genetik

Mevcut kanıtlar DEHB’nin genetik bir bileşene sahip olduğunu ileri sürüyor; yani Lancet Psikiyatri’de yayınlanan yukarıda bahsedilen araştırmaya göre bazı ailelerde görülüyor gibi görünüyor. DEHB ile ilişkili spesifik genler henüz tanımlanmamıştır. Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü uzmanları, bilim adamlarının, durumun karmaşıklığı nedeniyle birden fazla genin dahil olabileceğine inandığını söylüyor. Bu genler, belirli nörotransmiterlerin veya beyindeki ödül sistemlerinde ve dürtüsellik ve hareketin düzenlenmesinde rol oynayan dopamin gibi kimyasal habercilerin süreçleriyle ilgili olabilir.

Toksinlere ve Kimyasallara Çevresel Maruziyet

Maddelere, özellikle de kurşuna maruz kalmak katkıda bulunan bir faktör olabilir. Çalışmalar DEHB ile kan dolaşımındaki kurşun seviyeleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Çocuk Psikolojisi ve Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, kurşuna maruz kalmanın, dürtüsellik-hiperaktivite kombine DEHB türü ile ilişkili olduğunu, ancak dikkatsizlik türüyle ilişkili olmadığını buldu.Araştırmalar sürekli olarak kurşuna maruz kalma ile DEHB arasında bir bağlantı olduğunu gösterse de, bunun DEHB’nin tek nedeni olmadığını ve kurşuna maruz kalmanın bir çocuğun DEHB geliştireceğini garanti etmediğini belirtmek önemlidir.Bisfenol A (BPA) ve ftalatlar gibi diğer çevresel toksinlerin beyin sağlığı açısından potansiyel olarak sorunlu olduğu son zamanlarda keşfedildi. Ancak bu toksinler ile DEHB arasındaki bağlantılar henüz kurulamamıştır.

Hamilelikte Alkol veya Tütün Kullanımı

Hamilelik sırasında tütün kullanımının çocuklarda DEHB belirtileriyle ilişkili olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Ancak daha yeni araştırmalar, madde kullanımının doğrudan DEHB’ye neden olup olmadığını sorguladı. Çocuk Psikolojisi ve Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, hamilelik sırasında sigara içmenin doğrudan DEHB’ye neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı. Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi’nde Ekim 2017’de yayınlanan başka bir çalışma, hamilelik sırasında alkol kullanımının, bildirilen DEHB semptomlarıyla zayıf bir şekilde, belki de nedensel olarak ilişkili olduğunu, ancak DEHB’nin klinik tanılarıyla ilişkili olmadığını buldu. Yine de hamilelerin, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve fetal alkol sendromu gibi bilinen diğer riskler nedeniyle alkol tüketiminden ve sigaradan uzak durması gerekir.

Travmatik Beyin Hasarı (TBI)

Erken çocukluk dönemindeki TBI, psikiyatrik bozuklukların gelişimi ile ilişkilendirilmiştir. JAMA Pediatrics’in Mayıs 2018 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, bu bozukluklar arasında DEHB yaklaşık yüzde 20 yaygınlık oranıyla en yaygın olanıdır . TBI alışılmadık bir durum değil ; her yıl yaklaşık üç milyon Amerikalı bunun için acil tedavi arıyor.

Erken Doğum veya Düşük Doğum Ağırlığı

Bazı araştırmalar, bir bebeğin doğum ağırlığı ne kadar düşükse veya ne kadar erken doğarsa, DEHB gelişme riskinin de o kadar yüksek olduğunu öne sürüyor. Ocak 2018’de Pediatrics dergisinde yayınlanan 34 çalışmanın meta-analizi ve incelemesi bunu doğruladı ve doğum ağırlığının aşırı düşük olduğu veya doğumun aşırı derecede erken gerçekleştiği (28 haftadan önce) DEHB gelişimi ile daha da güçlü bir ilişki olduğunu gösterdi.

Diyet ve Davranış Faktörleri

Bir kişinin diyetinde çok fazla şeker veya gıda katkı maddesi bulunması ve ekran başında aşırı zaman geçirme (televizyon, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar) DEHB ile ilişkilendirilmiştir. Örneğin, Ocak 2022’de BMC Pediatrics’te yayınlanan küçük bir çalışma, yüksek şeker tüketimi gibi belirli yeme alışkanlıklarının DEHB’li çocuklarda DEHB olmayanlara göre daha yaygın olduğunu öne sürdü.
Bu faktörler semptomları etkileyebilir veya şiddetlendirebilir ancak araştırmalar bunların DEHB’ye neden olduğu yönündeki iddiaları desteklemiyor.

DEHB Nasıl Teşhis Edilir?

Her ne kadar pek çok kişi odağını kaybetse, dikkati dağılsa ve ara sıra dürtüsel davransa da, bu davranışlar DEHB’li kişilerde daha şiddetli ve daha sık görülür. Uygun teşhis ve tedavi olmadan bu davranışlar, işte, okulda veya evde olsun, yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler.CHADD’ye göre bozukluğu teşhis etmek için kullanılan tek bir DEHB testi yoktur . Diğer koşulları dışlayan ve birlikte var olan olası koşulları göz önünde bulunduran doğru bir teşhis için, bir psikolog, psikiyatrist , çocuk doktoru veya klinik sosyal hizmet uzmanı gibi bir profesyonel tarafından yapılan kapsamlı bir değerlendirme gereklidir.Süreç birkaç adımdan oluşuyor ve CHADD’e göre sağlık uzmanınız tam bir tıbbi muayene yapabilir ve ayrıntılı bir tıbbi öykü alabilir, ayrıca aile üyeleriyle derinlemesine bir kişisel öykü toplamak için görüşmeler yapabilir.CHADD’e göre DSM-5, DEHB tanılarının kişinin durumunun hafiften orta dereceye kadar ciddiyetini içermesini gerektirir, çünkü şiddet kişinin yaşamı boyunca değişebilir .

Yetişkinlerde DEHB Teşhisi

Yetişkinlerde DEHB ilişkilerde, iş performansında ve özgüvende sorunlara neden olabilir. DEHB’li birçok yetişkin buna sahip olduklarını bilmiyor; yalnızca günlük görevlerin zorlu olduğunu biliyor olabilirler. Belirtiler zamanla değişebilir. Bazı insanlar semptomlarının yaşlandıkça düzeldiğini fark ederken, diğerleri mücadeleye devam ediyor. Richmond’daki Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Merkezi’nde emekli eski klinik psikiyatri profesörü olan PhD Russell Barkley’e göre, DEHB semptomları, yürütücü işlevler adı verilen bir dizi zihinsel yetenekte ortaya çıkıyor. Yürütücü işlevler beyinde, ister yaratıcı ister daha rutin olsun, işleri yapmamızı sağlayan diğer beyin aktivitelerini kontrol eden ve yöneten, çoğunlukla ön bölgelerdeki bir dizi süreci kapsar; Hedefleri belirlemek ve onlara ulaşmak; eylemlerimizin olası sonuçlarını dikkate almak ve davranışlarımızı düzenlemek.Diğer pek çok kitabın yanı sıra Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozuklukları: Teşhis ve Tedavi El Kitabı kitabının yazarı Dr. Barkley, bunu öz farkındalık, engelleme veya kendini kısıtlama, çalışma belleği (akılda aktif olarak tutmak anlamına gelir) dahil olmak üzere çeşitli alanlara ayırır. bir hedefe ulaşmak veya bir görevi tamamlamak için ne yapmanız gerektiği), zaman yönetimi, duygusal öz kontrol, öz motivasyon ve planlama veya problem çözme.

DEHB’nin Prognozu

DEHB’nin uzun vadeli prognozu, kişinin ilaçla mı , davranış terapisiyle mi, konuşma terapisiyle mi yoksa her ikisiyle birden mi tedavi edildiğine bağlıdır. BMC Medicine’de yayınlanan bir meta-analizde araştırmacılar, akademik performans, antisosyal davranış, bağımlılık davranışı ve uyuşturucu kullanımı, benlik saygısı ve sosyal işlev gibi alanlarda 351’den fazla çalışmaya baktı. Tedavi edilmeyen DEHB’li kişilerin, DEHB’si olmayan kişilere kıyasla tüm kategorilerde daha kötü sonuçlara sahip olduğunu buldular. Araştırmacılar , DEHB tedavisinin, tedavi edilmemiş DEHB’ye kıyasla daha iyi uzun vadeli sonuçlar ürettiğini, ancak bu durumun genellikle bu rahatsızlığı olmayan kişilerin düzeyinde olmadığını buldu. Lancet’te yayınlanan büyük bir Danimarka araştırmasına göre, dikkat çekicidir ki, DEHB’li kişilerde, bu rahatsızlığı olmayan kişilere kıyasla erken ölüm riski önemli ölçüde daha yüksektir . Araştırmacılar, erken ölümlerin büyük ölçüde doğal olmayan nedenlerden, yani kazalardan kaynaklandığını yazdı.

DEHB süresi

Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, kısmi remisyondaki yetişkinler de dahil olmak üzere, çocuk tanısı alan yetişkinlerin yüzde 50 ila 60’ında DEHB devam ediyor. Tahminler birkaç büyük, ileriye dönük, uzun vadeli takip çalışmasına dayanmaktadır, ancak araştırmaların çoğu tanıyı ve kalıcılık ve iyileşme oranlarını belirlemek için aynı kriterleri kullanmamaktadır; bu da uzmanların bu hastalığa yakalanan kişilerin kesin sayısını belirlemesini zorlaştırmaktadır. Kanada Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre iyileşme göstermiştir.

DEHB Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanı, Tedavi ve Önleme

DEHB için Tedavi ve İlaç Seçenekleri

DEHB’nin tedavisi yoktur, ancak kapsamlı bir tedavi yaklaşımı insanların semptomlarını yönetmelerine ve gelişmelerine yardımcı olabilir. DEHB tedavisi genellikle ilaç tedavisini, belirli davranış stratejilerini ve odaklanma ve organizasyona yardımcı olmayı amaçlayan yaşam tarzı değişikliklerini içerir.Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) , DEHB’li 4 ila 6 yaş arası çocuklar için ilaç tedavisinden önce ilk basamak tedavi olarak davranış terapisini önermektedir. 6 yaş ve üzeri çocuklara ilaç tedavisi önerilmektedir.DEHB’yi tedavi etmek için kullanılan en yaygın ilaçlar arasında uyarıcılar, uyarıcı olmayanlar ve bazen de antidepresanlar bulunur .DEHB’si olan kişiler, davranışları ve sosyal becerileri geliştirmek için danışmanlıktan, özellikle de davranış terapisinden de yararlanabilirler. Ebeveynler ve diğer aile üyeleri, sevdiklerini DEHB konusunda desteklemek ve zorlukların üstesinden gelmek için stratejiler geliştirmek üzere danışmanlığa katılabilir.
Ayrıca belirli yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenlemeler DEHB’li kişiler için daha iyi bir ortam yaratılmasına yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:

• Rutinler ve programlar
• Evinizin veya çalışma alanınızın yeniden düzenlenmesi
• Eldeki görevlerin fiziksel hatırlatıcıları
• Dikkat dağıtıcı unsurların ortadan kaldırılması

İlaç Seçenekleri

Cleveland Clinic’e göre uyarıcılar en sık reçete edilen DEHB ilacı türüdür . Cleveland Clinic uzmanları, genellikle DEHB’li kişilerde odaklanmayı geliştirmek ve dikkat dağıtıcı unsurları engellemek için kullanılan uyarıcıların, DEHB ilaçlarının en etkili sınıfı olarak kabul edildiğini ve insanların yüzde 70 ila 90’ında semptomları iyileştirdiğini söylüyor.Cleveland Clinic’e göre, uyarıcı bir ilaçla başarılı olamayan veya uyarıcı alamayan kişilerde DEHB için uyarıcı olmayan ilaçlar kullanılabilir.DEHB ilaçları farklı formülasyonlarda mevcuttur: kısa etkili, orta etkili ve uzun etkili. Cleveland Clinic’e göre bu ilaçların iştah azalması, uyku güçlüğü ve sinirlilik gibi yan etkileri olabilir. Bir doktor DEHB için hangi ilacın en iyi olduğunu belirleyebilir , olası yan etkileri tanımlayabilir ve genel olarak DEHB için ilaç tedavisinin artılarını ve eksilerini açıklayabilir.
Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Terapiler
Her ne kadar insanların DEHB için denediği pek çok farklı türde takviye ve diyet olsa da bunların çoğunun, uzmanların bunları kullanmayı tavsiye edecek yeterli bilimsel kanıtı yok. Yeni bir diyet veya takviyeyi denemeden önce daima doktorunuza danışın çünkü bunlar DEHB ilaçlarıyla etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere veya diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.
AAP’ye göre aşağıdaki tamamlayıcı ve bütünleştirici tedaviler bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir ve DEHB tedavisi için önerilmemektedir :

• Megavitaminler ve mineral takviyeleri
• Hareket hastalığını önleyici ilaç (iç kulağı tedavi etmek için tasarlanmıştır)
• Candida mantar enfeksiyonu tedavisi
• Elektroensefalogram (EEG) biofeedback (beyin dalgası aktivitesini arttırmaya yönelik eğitim)
• Uygulamalı kinesiyoloji (kafatasındaki kemiklerin yeniden hizalanması amaçlanır)
• Şeker tüketiminin azaltılması
• Optometrik görme eğitimi

DEHB’nin Önlenmesi

Genetiğin DEHB için ana risk faktörlerinden biri olduğu düşünülse de Mayo Clinic’e göre bir çocuğun bu bozukluğa sahip olma olasılığını azaltabilecek birkaç sağlık davranışı vardır.
• Hamilelik sırasında fetüsün gelişimine zarar verebilecek her türlü aktiviteden veya maddeden kaçının. Örnekler arasında alkol, sigara ve eğlence amaçlı uyuşturucular yer alır.
• Çocuklar kurşunlu boya veya sigara dumanı gibi kirleticilerden ve toksinlerden korunmalıdır.
• Ekran başında geçirilen süre ile DEHB arasında doğrudan bir bağlantı kurulmamış olsa da uzmanlar, yaşamın ilk beş yılında televizyon ve video oyunlarının sınırlandırılmasını öneriyor.

DEHB’nin Komplikasyonları

Tedavi edilmeyen DEHB, Mayo Clinic uzmanlarına göre çeşitli duygusal ve fiziksel komplikasyonlara yol açabilir:
• Zayıf benlik saygısı
• Kazalar ve yaralanmalar
• Madde bağımlılığı
• Suçlu veya riskli davranış
• Akranlarıyla etkileşimde zorluk ve ilişki zorlukları

Araştırma ve İstatistik: Kimlerde DEHB Var?

DEHB okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 9’unu etkilemektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre Amerikalı erkek çocukların yüzde 11,7’sine ve kız çocuklarının yüzde 5,7’sine DEHB tanısı konmuştur.DEHB erkek çocuklarda daha sık teşhis edilir, ancak araştırmalar bunun kızlarda eksik tanımlanabileceğini ve yetersiz teşhis edilebileceğini göstermektedir.BMC Psikiyatri dergisinde yayınlanan araştırma, kızların daha çok DEHB’nin dikkatsizlik alt tipine sahip olduğunu ve davranışlarının bazen dışarıdan daha az rahatsız edici olarak nitelendirilebileceğini kaydetti. CHADD’a göre, birçok kız çocuğunun ve kadının yetişkin olana kadar doğru tanıyı alamamasının bir nedeni bu olabilir .NIMH’e göre DEHB, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yüzde 4’ünden fazlasını etkiliyor . Ancak bu istatistik yalnızca resmi olarak teşhis konulan yetişkinleri kapsıyor, yani gerçek sayı muhtemelen çok daha yüksek.

Sonraki makale
Evcil Hayvanlar Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?
Önceki makale
Asitler, Bazlar, Asit Ve Baz Teorileri, PH Değerleri Ve İndikatörler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz