“Ben acılarımın başını
Evcimen telaşlarla okşadım bayım”
diyen Didem Madak Türk şiirinde yer alan kadın şairler arasında dizeleri en çok sevilenler arasındadır. Kısacık yaşamına çok sayıda eser bırakan ve kendisine has şiir dili ile Türk şiirinde ayrı bir yere sahiptir. 8 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de doğmuş, 24 Temmuz 2011 senesinde 41 yaşında iken İstanbul’da yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayarak vefat etmiştir.. Mezarı Edirnekapı’da bulunmaktadır. Timur Çelik ile evlenmiş ve evliliğinden Füsun isminde bir kızı olmuştur.

İlkokul öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra babasının görevi nedeni ile gittikleri İsviçre’nin Cenevre şehrinde Coolage Calvin’de orta öğrenimini tamamlar. Lise eğitimini ise yine İzmir’de alır. Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi mezunudur.

Okulunu tamamladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde felsefe okudu. Ülkemize döndüğünde ise ODTÜ’de felsefe alanında yüksek lisans yaptı. Sonrasında önce ODTÜ sonra Boğaziçi Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Dönem dönem İngilizce ve Fransızca çeviriler yaptı. 1996 ile 2004 yılları arasında 8 yıl aralıksız olarak TRT için edebiyat ve müzik programları yaptı. 2002 ile 2203 yılları arasında İstanbul Üniversitesinde, 2003 ile 2004 yılları arasında Bilgi Üniversitesinde dersler vermiştir. İlerleyen zaman içinde yazmış olduğu şiirler dönemin en önemli edebiyat dergileri olan Öküz Sombahar Akatalpa,ve Ludingirra isimli Didem Madak Kimdir?dergilerde yayınlanmış ve giderek popüler bir hale gelmeye başlamıştır.
Doksanlı yıllara damgasını vuran şairler arasında ilk sıradadır. İlk kitabı olan ve 2001 yılında yayınlanan Grapon Kâğıtları ile İnkilap Kitapevi Şiir Ödülünü almıştır. Dönemin kendi gerçekliğine uygun ve etkisi ile imgecilik ve İkinci Yeninin etkisi şiirlerinde açık ara hissedilmektedir.

Yayınlanan Kitapları

Grapon Kâğıtları (2001)
Ah’lar Ağacı (2002)
Pulbiber Mahallesi (2007)

Kaynakça:
https://www.haberturk.com/didem-madak-kimdir-kac-yasinda-ve-nereli-didem-madak-in-8-olum-yildonumu-2427346
https://www.antoloji.com/didem-madak/

Sonraki makale
Samipaşazade Sezai Kimdir? (1860-1936)
Önceki makale
Amerikan Edebiyatının Melankolik Prensesi: Sylvia Plath

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz