Fransız ressam Claude-Oscar Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır. İzlenimcilik akımının en önemli temcilerindendir.

Kırda Öğle Yemeği (1865-6)
Tuval üzerine yağlıboya; 130 x 181 cm; Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Moskova.

Bu eser, burjuva sınıfından bir grubun öğleden sonraki eğlencesini betimlemiştir. Resimdeki kadın figürlerinin hepsi için Camille Doncieux, dört erkek figür için de Frederic Bazille modellik etmiştir. Resim izlenimci özellikleri taşıyan ilk tablolardan biridir, bu nedenle işlediği konudan ziyade resimdeki ışık yansımaları dikkat çekmektedir. Resimdeki ışık ve gölge oyunları ile stüdyo dışında resim yapmanın faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Monet, Piknik olarak da adlandırılan bu esere başlamadan önce Manet’in aynı temalı resmi 1865 Salon Sergisi’nde sergilemiş ve resim içeriği nedeniyle sansasyon yaratmıştır. Manet’in resminin aksine Monet’in tablosundaki insanların hepsi giyiniktir. Ancak iki resimdeki detaylar birbirine benzemektedir. Yapraklardaki ışığın parıltısı, farklı şekillerin renklerle bulanıklaşması Monet’in resmi Manet’den etkilenerek gerçekleştirdiği ayrıntılardır. Monet, resmi yapmak için hazırlarını tamamladıktan sonra, 4,5 x 6 m boyutunda orjinaline başlamış kısa bir süre sonra tabloyu teminat için tefeciye vermiştir. Ancak 1884 yılında eseri geri alabilmiştir. Geçen süre içerisinde eser hasar görmüştür. Bunun üzerine Monet tuvali üç parçaya bölmüştür. Sol ve orta parçası yalnız günümüze ulaşmıştır. Diğer üçüncü parça kayıptır.

Claude-Oscar Monet Önemli Eserleri

Yeşil Elbiseli Kadın (Camille, 1866)
Tuval üzerine yağlıboya; 231 x 151 cm; Kunsthalle, Bremen.

Monet bu resmi 1866 tarihli Salon Sergisi için Camille ile birebir boyutta yapmıştır. Gustave Courbet’in etkisi etkisinde olduğu görünen ressamın eseri sergiye kabul edilerek, övgü toplamıştır. Hatta sanat eleştirmeni Theophile Thore, bu eserde yer alan kumaşın neredeyse bir Veronese resmindeki kadar ustalıkla ve göz alıcı şekilde yapıldığını söylemiştir. Resim 800 frank karşılığında satılmıştır. Bu maddi sıkıntı içinde olan sanatçı ve Camille’ yi çok sevindirmiştir. Bununla birlikte bu resim, Monet’e Madam Gaudibert’in Portresi siparişini getirmiştir.

Bahçedeki Kadınlar (yak. 1866)
Tuval üzerine yağlıboya; 255 x 205 cm; Orsay Müzesi, Paris.

Eserde yer alan üç kadın figürü için Camille poz vermiştir. Paris’in taşrasında kiralanan bir evin bahçesinde açık havada yapılmıştır. Resimde gölgeleri, yaprakların arasından sızan ışığı ve ışık yansımaları betimlenmiştir. Monet, parasızlığı nedeniyle resimde yer alan üç kadının kıyafetlerini moda dergilerinden bakarak çizmiştir. Atölyesinden bitirdikten sonra resmi Salon Sergisine sunan Monet, reddedilmiştir. Red gerekçesi olarak resmin bir konusunun olmadığı, fırça darbelerinin görünür olması, resmin bu hali ile bitmiş gibi olmamasıdır.

Claude-Oscar Monet Önemli Eserleri

Saksağan (1968-9)
Tuval üzerine yağlıboya; 89 x 130 cm; Orsay Müzesi, Paris.

Bu eser, Monet’in yaşamı boyunca yüzden fazla kar manzarası resminden en etkili olanlardan biridir. Normandiya’nın Etretat bölgesinde şiddetli geçen bir kış manzarının gösteren resimde saksağan, meyve ağaçları, yanda bir ev bulunmaktadır. Tuvale geniş ve hızlı vuruşların yapıldığı görülen resmi, Salon Sergisi’ne sunduğunda jüriden büyük eleştiri aldı ve resimi reddedildi. Resmin reddedilmesi ile Monet, koleksiyoncuların gözünden düşmüştür. Akademik geleneğin tümüyle dışında olan resim, ressamın siyahı kullanmadan griyi farklı renklerle karıştırarak boyadığı gölgeler konusundaki ustalığını ortaya koyan bir başyapıttır. Bu şekilde doğadaki gölgelerle birebir benzeyen tonlar elde etmekteydi.

İzlenim, Gündoğumu (1872)
Tuval üzerine yağlıboya; 48 x 63 cm; Musee Marmottan Monet, Paris.

Monet’in bu resmi diğer resimlerine göre daha küçüktür ve kendisi resmi bir eskiz olarak tanımlamaktadır. O dönemde “İzlenim” kelimesi duvar boyasının astarını ifade etmek amacıyla kullanılmaktaydı. Ayrıca ressamlar eskizlerini bu kelime ile adlandırırlardı. Sanatçılar “izlenim” resimlerine imza atmazlardı. Bu resmin bitmiş olarak algılanmasının nedeni Monet’in eseri imzalamasıdır. Monet bu eserinde Fransa’daki La Havre Limanı’nda gündoğumunu resmetmektedir. Eser ilk sergilendiğinde gün doğumunda La Havre’nin böyle görülmemesi sebebiyle eleştirilmiştir. Daha sonrasında bu eser ile Monet’in İzlenim, Gündoğumu’nda gördüğü manzaradan aklında kalan, ona hissettirdiklerini aktardığı düşünülerek, bu bir tarz olup adına izlenimcilik denilmiştir. Esere ilk bakıldığında turuncu güneş dikkat çekmektedir. Burada güneş en parlak nesne olarak algılanmaktadır. Bu ışığın yanılsamasıdır. Burada güneş, en az bulutlar kadar parlaktır. Sisli bir gün doğumunu gösteren resimde, biri ayakta kürek çeken iki kişinin olduğu kayık bulunmaktadır. İleride bir kayık daha vardır, ancak sisten net görünmemektedir.

Claude-Oscar Monet Önemli Eserleri

Gelincik Tarlası, Gezinti (1873)
Tuval üzerine yağlıboya; 50 x 65 cm; Orsay Müzesi, Paris.

İzlenimcilik akımının öncülerinden olan Monet, bu eserinde sakinlik ve huzur ön plandadır. Resme bakıldığında ilk olarak resmin yatay olarak ikiye bölündüğü görülmektedir. Mavi gökyüzü ve gri bulutlardan oluşan üst taraf. Alt taraf ise sol tarafta gelincik tarlası ve sağ tarafta ise yeşilin açık tonları ile boyanmış alan bulunmaktadır. Öndeki gelincikler koyu tonlarda, arkadakiler ise daha açık renklerde boyanarak uzaklık-yakınlık algısı oluşturulmuştur. Gelincik tarlası ile yeşil alanın ayrıldığı yol tam olarak görülmemektedir. Ancak varlığını ön tarafta yer alan mavi şemsiyeli kadın ve yanında elinde bir demet gelincik bulunan erkek çocuğundan anlaşılmaktadır. Bu figürler Monet’in eşi Camille ve oğlu Jean’dir. Gelinciklerin dağılış yönlerine göre bu figürlerin sol yukarıdan aşağıya doğru yürüdüğü anlaşılmaktadır. Resmin derinlik algısında önemli bir rolü olan bir kadın ve kız çocuğu figürü resimde geri planda yer almaktadır. Bu ikili konum olarak sol üstte gelinciklerin başlama noktasında yer alması ile resimdeki hareketi desteklemektedir.

Capucines Bulvarı (1873-4)
Tuval üzerine yağlıboya; 80,3 x 60,3 cm; Nelson-Atkins Museum of Art, Kansas City.
Monet bu eseri arkadaşı Nadar’ın Capucines Bulvarı’ndaki 35 numaralı binada bulunan atölyesinin penceresinden yapmıştır. Bu daireyi izlenimci ressamların ilk sergisi için onlara kiralayan Nadar, önemli bir fotoğrafçıydı. Resimde, bulvarın karşısında görülen bina Grand Hotel’dir. Sağına doğru bakıldığında yüksek ağaçların arkasındaki bina Place de l’Opera’dır. Eskiz gibi yorumlanan figürler ise sıradan bir günde gezintiye çıkmış turistler, alışveriş yapan insanlardı.

Claude-Oscar Monet Önemli Eserleri

Şemsiyeli Kadın (Camille Monet ve oğlu, 1875)
Tuval üzerine yağlıboya; 100 x 81 cm; National Gallery of Art, Washington.

Manet’in yardımıyla Argenteuil’de ev bulan Monet, sık sık etrafta dolaşıyor ve açık havada resimler yapmaktaydı. Bu resim ile birlikte üç tane “Şemsiyeli Kadın” resmi yapmıştır. İlkinde Camille ve Jean Monet, diğer ikisinde ise Suzanne Hoschede model olmuştur. İlk bakıldığında rüzgarlı ve güneşli bir gün olduğunu hissettiren detaylara sahip resim Monet’in en ünlü eserlerinden biridir. Bu resim, Monet’in açık havada resim yapmak, renklerin hemen her tonunu görebilmek, paletinde onları bulabilmek ve doğanın devinimini tuvale taşımak konusunda ne kadar ustalaştığını göstermektedir.

Nilüferler ve Japon Köprüsü (1897-9)
Tuval üzerine yağlıboya; 89,7 x 90,5 cm; Princeton University Art Museum, Princeton.

“Nilüferler” serisini Monet, kendisinin başyapıtı olarak görmekteydi. Giverny’deki evini kendi zevkine göre dekore eden ve bahçe düzenlemesini bizzat kendisi yapan Monet, buraya bir gölet yaptırmıştır. Türlü çiçekler ekmiş ve Japon köprüsü inşa ettirmiştir. Bahçenin her köşesini ayrı ayrı resimleyen Monet, 200’den fazla nilüfer tablosu resmetmiştir.

Kaynakça:https://www.oggusto.com/sanat/sanatci/claude-monet-hayati-eserleri-hakkinda-az-bilinenleri
Sanatın Büyük Ustaları-Claude-Oscar Moner, Hayal Perest Yayınları.

Sonraki makale
Michelangelo’nun Önemli Bazı Eserleri
Önceki makale
Etnomüzikolojinin Tanımı, Tarihi Ve Yöntemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz