Çevrimiçi İngilizce Öğretimine Başlamak İçin Neler Yapılmalı?

Çevrimiçi İngilizce Öğretimine Başlamak İçin Neler Yapılmalı?

İster uzaktan çalışma dünyasına girmeyi, isterseniz de İngilizce öğretme konusunda şansınızı denemek isteyin, çevrimiçi İngilizce öğretimi hayatın her kesimi için uygun olabilecek esnek bir kariyer yoludur. Sorunsuz bir internet bağlantısı olan herkes çevrimiçi İngilizce öğretmenleri sıralamasında yer edinebilmek için başvurabilirler.
TEFL’in Onaylı Öğretmeni Olun
En az 120 saatlik bir TEFL kalifikasyonu endüstri standardıdır ve sizi çevrimiçi platformlara başvururken olabileceğiniz en rekabetçi adaylardan biri yapacaktır. TEFL kursları, dünyanın neresinde olduğunuza ve size sunulan eğitim merkezlerine bağlı olarak şahsen veya çevrimiçi olarak alınabilir. Ancak, çevrimiçi öğretime odaklanmayı planlıyorsanız, neden kendinizi gelecekteki öğrencilerinizin yerine koyup çevrimiçi öğrenmeyi deneyimlemeyi düşünmüyorsunuz?
Kurslar evinizin rahatlığında kolaylıkla tamamlanabilir. Eğitimleri tamamlamak yaklaşık 6 ay sürecektir. Ancak genel ortalama tamamlama süresi 10 ila 12 hafta arasındadır. Değerlendirme ve öğrenme kaynakları videolar, sınavlar ve ödevler şeklinde olacaktır.
Ayrıca son derece deneyimli bir TEFL öğretmeninden de destek alacaksınız, böylece sektörü en iyi bilen bir profesyonelin tecrübelerini edinmiş olacaksınız. Bu, ESL öğretmenleri için popüler bir destinasyon olan Japonya gibi ülkeler için yurtdışında çevrimiçi İngilizce öğretmeyi kapsamaktadır. Bu arada TEFL.Org’un bloguna göz atın: Japonya’da İngilizce öğretmek hakkında daha fazla bilgi edinin.
Teknoloji Meraklısı Olun
Çevrimiçi İngilizce öğretmenleri için vazgeçilmez olan çeşitli ücretsiz çevrimiçi kaynaklar vardır. Öncelikle bu kaynakları tanımaya başlamalısınız. Organizasyon söz konusu olduğunda, Zoom ve Google Meet, çevrimiçi derslerinizi yürütmek için kullanabileceğiniz en kolay iletişim seçenekleri olacaktır.
Bununla birlikte, temel hesaplar için Zoom’da 40 dakikalık bir süre sınırı olduğunu ve ücretli bir hesaba geçerseniz bu sınırlamadan kurtulabileceğinizi unutmayın. Google Takvim ayrıca, programınızın zirvesinde kalmak için harika bir araçtır ve hatta öğrencilerinize derslerini asla unutmamaları için bir e-posta daveti gönderme gibi seçeneklere de sahiptir.
Ders planlama göz korkutucu görünüyorsa, Linguahouse gibi web sitelerini kullanabilirsiniz. Yıllık abonelik olsa da, İş İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi, Tıp İngilizcesi ve çocuklar ve gençler için İngilizce dahil olmak üzere her seviye ve çeşitli nişler için yüzlerce kullanıma hazır ders planına erişmenizi sağlayacaktır. Web sitesine düzenli olarak yeni dersler eklenir ve mevcut dersler de sürekli olarak güncellenir, böylece her zaman öğrencilerinizin ihtiyaçlarına uygun İngilizce türlerini öğretiyor olacaksınız.
Tecrübe Kazanın
Bir çevrimiçi İngilizce öğretmenliği işine girmeyi veya kendi müşterilerinizi çekme konusunda en iyi şansı elde etmek için, biraz deneyim kazanmanız gerekecektir. Bunu yapmanın en güzel yolu, yurtdışından gelenlere İngilizce öğretmek için gönüllü olarak yerel topluluğunuza destek vermektir. Becerilerinizi sunabileceğiniz herhangi bir yer olup olmadığını görmek için bölgenizdeki organizasyonlara bakabilirsiniz.
Alternatif olarak, bölgenizde yardımcı olamıyorsanız, RefuNet gibi kuruluşlar çevrimiçi gönüllülük için iyi bir alternatif olabilir. RefuNet sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, yurtdışından gelenlere basit konuşma pratiği, sınav hazırlığı veya tıp İngilizcesi gibi uzmanlık alanları üzerinde yardımcı olma imkanına sahip olacaksınız.
İstenen tek gereksinim, haftada bir saat ayırmanız ve bu süreçte kendi müşteri tabanınızı oluşturmak adına gayret göstererek bu işte sürekli olabileceğinizi ispat etmenizdir.
Kendinizi Pazarlayın
Kendi işinizi kurmayı ve kendiniz için çalışmayı planlıyorsanız, çevrimiçi bir İngilizce öğretmeni olarak başarı edinmenin en efektif yöntemi kendinizi pazarlayabilmektir. Halihazırda yurt dışındaysanız, başlamanın basit bir yolu, kendi kartvizitlerinizi oluşturup şehrin her yerine dağıtmaktır. İş için İngilizceye ihtiyaç duyabilecek işletmeler ve profesyonellerle dolu olduğunu bildiğiniz mahallelerdeki kafeleri veya yerel üniversitelerdeki kütüphaneleri hedefleyebilirsiniz.
İngilizce derslerine talebin olmadığı yerlerde yaşayanlar için, bir web sitesi kurmak, en iyi ve profesyonel olduğunuz alanları öne çıkarmak ve uluslararası bir müşteri çekmek için mükemmel bir yoldur. Bu alanlar bölgenizin biraz dışındaysa endişelenmeyin; www.bilgiustam.com gibi sitelerde bolca kaynak var.
Bir başka popüler yolda TikTok veya Instagram gibi sosyal medya hizmetlerinde takipçi kazanmaya çalışmaktır. Kısa ama tatlı makaralar ve videolar oluşturup paylaşarak, potansiyel öğrencilere kişiliğinizi tattırabilir ve dile karşı ilgi uyandırabilirsiniz.
Bir Ev Ofisi Kurun
Çevrimiçi bir İngilizce öğretmeni olarak yeni başladığınızda, muhtemelen bir ofis alanı için kira ve faturalara para harcamak istemezsiniz. Ofis bir profesyonellik görüntüsü verebilse de, eninde sonunda öğrencilerinizin yalnızca arkanızdaki duvarı göreceğini unutmayın. Evde sessiz bir alanınız, yüksek kaliteli bir kulaklığınız ve kameranız ve yeterli Wi-Fi’niz varsa, bir ev ofisinden bu işin yapılmaması için hiçbir neden yok.
Evden çalışmanın ek bir yararı da daha iyi bir iş-yaşam dengesidir. ESL öğretmenlerinin sabah 9 – akşam 5 rutinini takip etmeleri gerekli değildir. Birçok öğrenci öğle tatillerinde, okuldan sonra veya işten sonra kendisine uygun saatlerde derslerini seçer. Bu sayede günlük seçilen ders saatlerine göre kendi gün içi boşluklarınızı düzenlemeniz oldukça kolay olacaktır. Bir süre sonda yoğun saatlerinizin ne olduğunu anlayarak kalan zamanlarınızı diğer günlük işlerinizle ve boş zamanlarınızla doldurabilirsiniz.
Genellikle akşam saatlerindeki ders talepleri fazla olacaktır. Bir ev ofisi söz konusu olduğunda işe gidip gelme süresini hesaba katmak ve potansiyel bir öğrenciyi kaybetmekle akşam yemeğine eve geç kalmak arasında seçim yapmak konusunda endişelenmenize gerek yok. Sevdiklerinizle geçireceğiniz bolca zaman varken, günün son dersini rahatlıkla verebilirsiniz.
Genel olarak, çevrimiçi İngilizce öğretmeye nasıl başlayacağınız, tamamen neyi başarmak istediğinize ve dünyanın neresinde bulunduğunuza bağlı olacaktır. Başlangıç seviyesinde çevrimiçi İngilizce öğretmenleri için aynı görünse de, uzun vadede ne yapmak istediğinize siz karar vererek çok daha esnek bir çalışma rutinine kavuşabilirsiniz.

Kaynakça:
https://www.tefl.org/teach-english-online/
https://www.tefl.org/blog/free-tools-for-online-english-teachers/
https://www.tefl.org/blog/teaching-english-to-refugees/
https://www.cbsnews.com/news/8-reasons-setting-up-a-home-office-is-the-right-choice/
https://www.refunet.co.uk/
https://www.tefl.org/courses/advanced/40-hour-teaching-english-online/
https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/202460676-Understanding-time-limits-for-Zoom-Meetings
https://www.linguahouse.com/en-GB

Sonraki makale
Dağlar Ve Alpin (Yüksek İrtifa) Yaşam Kuşakları
Önceki makale
Mendel Genetiği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz