TYT SOSYAL NETLERİ NASIL ARTAR ?

TYT SOSYAL NETLERİ NASIL ARTAR ?

TYT’de en belirleyici dersler, soru sayısı da en fazla olan Türkçe ve matematik alanlarıdır fakat son zamanlardaki ÖSYM’yi iyi analiz edersek TYT kısmında sosyalde fazlasıyla zor sorular karşımıza çıkabiliyor. Özellikle son iki senedir din kültürü ve felsefeden de bilgi soruları sorulmaya başlandı, haliyle de sosyal kısmının eleyiciliği arttı. Bu yazımda da sizlerin TYT sosyal netlerimi nasıl arttırırım; tarih, coğrafya, felsefe ve din kültüründeki zor konuları nasıl hallederim gibi sorularınızı cevaplayacağım. 

TYT Sosyal Net Arttırma Taktikleri 

  1. Doğru Konu Çalışma Metodu 

TYT sınavında sosyalden her sene 20 soru gelir ve yaklaşık tüm sosyalde 65 adet konu vardır. Haliyle bu kadar fazla konu varken bir konu anlatım videosu izlemek veya okulda/dershanede hocalarımızdan konu anlatımı dinlemek bazen bizler için zaman kaybı olabiliyor. Bu sebeple bizim nokta atışı ve en pratik şekilde çalışıp matematik, Türkçe ve AYT konularına daha çok zaman ayırmamız lazım. Benim de sizlere tavsiyem doğru bir not kaynağı üzerinden okumak ve ardından ÖSYM ile uyumlu, TYT kıvamında sorular içeren bir kaynaktan çözmek. Not kaynağı olarak en doğrusu MEB kitaplarıdır fakat MEB kitapları toplamda tüm derslerde 2000 sayfayı geçiyor ve tamamen paragraflarla, anlaması zor metinlerle dolu. Piyasadaki geri kalan notlarda ya çok terimsel ve anlaması zor ya da eksik bilgilerle dolu. Bu sebeple biz de sizler için Taç Akademi derece notlarını MEB kitabını analiz edip kısaltarak yazdık, tamamen maddelerle donattık bir tane bile paragraf koymadık, anahtar kelimelerin üzerinde durduk, derece notlarıyla özel taktikler verdik, bol harita ve görsel kullandık ve en önemlisi de bir öğrencinin anlayacağı şekilde yazdık yani terimsel ifadelere neredeyse hiç yer vermedik. Bu sebeple gönül rahatlığıyla ve tam verimle kullanacağınız bir not kaynağı oluşmuş oldu. Konuyu toplayacak olursak konu anlatımı dinlemektense doğru bir not kaynağından okumak, ardından da testlerini çözmek en doğrusu. Doğru not kaynağı nedir ve nasıl oluru da güzelce açıkladığımı düşünüyorum 😊 

  1. Bol Deneme Çözümü 

Sosyal adına kendime bir iyilik yapmak istiyorum diyorsanız düzenli deneme çözün, sınava kadar hayat rutininiz haline getirin. Benim sizlere tavsiyem konuları bilseniz de bilmeseniz de her gün en az 1 adet çözmeniz. Sebebiyse, sosyal bilgileri zamanla oturur ve bilgi yoğunluğu fazla olduğu için de öğrendiğiniz bilgileri sürekli olarak tekrar etmeniz gerekir. Bunun da en kolay yöntemi deneme çözmek. Çözdüğünüz her denemede 20 adet konuyu ve kazanımı tanıyorsunuz ve 1 hafta bu rutine devam ederseniz muhtemelen çıkabilecek tüm konulardan soruları görmüş oluyorsunuz. Bu sebeple bol deneme çözmeyi ihmal etmeyelim ! 

  1. Doğru Deneme Analizi 

Sosyal kısmında deneme analizi diğer derslere göre biraz farklı işliyor; örneğin matematikte denemede yapamadığınız bir soruya önce kendiniz uğraşırsınız sonra çözümünü izlersiniz ve o soruyu sindirir bir kenara koyarsınız fakat sosyalde yanlış yaptığınız bir sorunun derinlerine inmeniz gerekiyor, bilgi eksiğim mi var yoksa okuma hatası mı yaptım? Okuma hataları zamanla, deneme çözdükçe ve odağınızı geliştirdikçe tüm derslerde olduğu gibi gelişim gösterir fakat sosyalde yanlış yaptığınız soruyu bilgi eksiği yüzünden yanlış yaptıysanız bilgiyi ve konunun o kısmını öğrenip, eksikse notlardan tamamlayıp sonrasında da denemedeki sorunun üzerine yeni öğrendiğiniz bilgileri yazmamız lazım. Özellikle aklınıza geldikçe eski denemeleri açıp bilgi hatası yüzünden yanlış yaptığınız sorulara tekrar tekrar bakarsanız bir süreden sonra bilgiler tam anlamıyla kafanıza oturmuş olacak. 

  1. Düzenli Tekrar 

Sosyalde not okumayı sevin! Evet olayın kilit noktası bu aslında. Sınav dönemimde boş olduğum tüm zamanlarda, gece yatmadan önce ve ders aralarında kendi yazdığım sosyal notlarını okurdum; sürekli tekrar ederdim ve bir önceki maddede bahsettiğimiz denemelerin üzerine aldığım bilgi notlarını da sıklıkla tekrar ederdim. Peki hangi kısmı tekrar edeceğimi nerden bileceğim diye soruyorsanız da denemelerde gördüğünüz ve son zamanlarda sanki unutur gibi olduğunuz konuları hiç ertelemeden tekrar edin, mutlaka faydasını göreceksiniz. 

Sizler de anlattığım adımları uygulayarak sosyal netlerinizde ciddi bir artış yakalayabilirsiniz, özellike tekrar adımını uygulamaya fazlasıyla özen gösterin. 

Tyt Sosyal Notlarımızı İncelemek İçin ->

Sonraki yazı
TYT Biyoloji Taktikleri

2 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed