2024 TYT Biyoloji Konu Soru Dağılımı

2024 TYT Biyoloji Konu Soru Dağılımı

2024 TYT Biyoloji Konuları ve TYT Biyoloji Soru Dağılımı

Açılımı yükseköğretim kurumları sınavı olan YKS’nin 1. Oturumu olan temel yeterlilik testinde öğrenciler müfredatta bulunan belirli konulardan sorumludur. TYT’nin en önemli derslerinden birisi de şüphesiz ki biyolojidir. Bu yazımızda TYT biyoloji konuları neler, TYT biyoloji soru dağılımı nasıl yapılıyor? Bu ve benzeri sorulara cevap vereceğiz.

Öğrencilerin TYT’de 6 soru üzerinden test edildiği biyoloji dersinde 9 ve 10. Sınıf biyoloji müfredatında yer alan konular bulunur. TYT biyoloji konuları ve soru dağılımları için lütfen yazımızın devamını okuyunuz.

TYT ve AYT Nedir?

Toplam 3 oturumdan oluşan YKS sınavının 1. Oturumu olan TYT’nin açılımı temel yeterlilik testidir. TYT sınavında öğrenciler türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri derslerinin tamamından sorumludur. TYT sınavı 9 ve 10. Sınıf müfredatında bulunan sorulardan oluşur ve genellikle bilgiden çok yoruma dayalıdır.

AYT ise YKS sınavının 2. Oturumu olup açılımı alan yeterlilik testidir. TYT’nin aksine AYT daha çok öğrencinin bilgisini ölçer ve herkes yalnızca kendi alanındaki derslerden sorumludur. AYT sınavındaki sorular 11 ve 12. Sınıf müfredatındaki konulardan sorulur.

TYT Sınavı Toplam Kaç Soru?

Açılımı temel yeterlilik testi olan YKS’nin 1. Oturumu TYT’de 40 soru Türkçe, 40 soru temel matematik, 20 soru sosyal bilimler (5 tarih, 5 coğrafya, 5 din kültürü, 5 felsefe), 20 soru fen bilimleri (7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji) olmak üzere toplam 120 soru bulunmaktadır. Bu 120 soruyu çözmeleri içinse öğrencilere toplam 165 dakika yani 2 saat 45 dakika süre tanınmaktadır.

TYT Biyoloji 2024 Yılında Nasıl Gelebilir?

TYT biyoloji sınavında sorular genellikle belirli 4-5 konu arasından gelmektedir. Çıkmış soru dağılımında burayı da birlikte göreceğiz. ÖSYM her sene TYT biyolojide belirli bir çizgide soru sormaktadır ve genellikle kolay-orta arasında soru tipleri hazırlamaktadır.

 

 

2024 TYT Biyoloji Konuları

Sizler için MEB, YÖK ve ÖSYM tarafından yayınlanmış güncel TYT biyoloji konularının bir listesini hazırladık. İşte 2024 TYT biyoloji konuları:

 • Canlıların Ortak Özellikleri
  • Canlıların Temel Bileşenleri
  • Hücre ve Organeller
  • Madde Geçişleri
  • Canlıların Sınıflandırılması
  • Hücre Bölünmeleri ve Üreme
  • Kalıtım
  • Ekosistem

 

Konular202320222021202020192018
Canlıların Ortak Özellikleri11
Canlıların Temel Bileşenleri11111
Hücre ve Organelleri1111
Madde Geçişleri
Canlıların Sınıflandırılması111111
Hücre Bölünmeleri ve Üreme111111
Kalıtım11111
Ekosistem Ekoloji111111
SORU SAYISI666666

TYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?

TYT biyolojiye zamanı fazla olan bir öğrenci düzenli bir şekilde soru bankası çözerek ve konu anlatımları dinleyerek çalışabilir, tüm konuları bu şekilde çalıştıktan sonra da düzenli TYT biyoloji branş denemeleri çözerek netlerini güzel bir seviyeye getirebilir. Zamanı az olan ve TYT biyoloji birinci önceliği olmayan öğrencilerin ise pratik konu anlatımları dinleyerek konuları bitirmesi gerekir, bunun içinse Aktif Zeka ders anlatımları en iyi kaynak olacaktır. Hem ders notlarının yorucu olmaması ve terimselliğinin az olmasıyla hem de konu anlatımlarının öz ve en gerekli bilgiler verilerek yapılmasıyla birçok öğrenci için kısa sürede en çok verim veren kaynak olacaktır. Aktif Zeka TYT biyoloji konu anlatımları toplam 7 saat uzunluğundadır ve içerisinde soru çözümler de yapılmaktadır. Tamamen 0’dan başlamış bir öğrenciyi rahatlıkla 6’da 4 yapacak seviyeye getirecektir. Bu sebeple zamanı kısıtlı öğrenciler için harika bir kaynaktır.

Önceki yazı
TYT Tarih 2024 Konu ve Soru Dağılımı
Sonraki yazı
2024 TYT Kimya Konu Soru Dağılımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed