Web sitesini yukarı taşımak ve çok daha fazla trafik elde etmek isteyenler SEO nedir? Sorusuna yanıt arıyorlar. Arama Motoru Optimizasyonunun, İngilizcesi Search Engine Optimization ifadesinin kısa hali SEO web siteleri için çok önemlidir. Web sitelerinin arama sonuçlarında daha görünür olması buna bağlıdır.

SEO çalışmaları bütünseldir ve sürekli yapılan bir işlemdir. Bir yönergeye bağlı çalışmayı tanımlar. Bu yönerge ise en başta Google olmak üzere arama motorlarına göre oluşturulur. Dolayısıyla, SEO’yu anlamak için arama motorlarının ne istediğini anlamak gerekir.

Arama motorları, herhangi bir aramada, o aramayla ilgili en alakalı sonuçları sunmak istiyor. Web sitesinin de bu aramada üst sıralarda çıkabilmek için yaptığı tüm çalışmalara SEO çalışmaları denir.

SEO İle Site Yükselişini Yakalamak

İçeriği kaliteli olmayan bir web sitesinin asla yükselme veya uzun süre zirvede kalma şansı yoktur. Web sitesinin içeriğinin kaliteli olduğunu varsayalım. Bu durumda, sitenin yükselmesi için arama motorlarıyla uyumlu olması gerekir.

İşte, sitenin arama motoruyla uyumlu hale getirilmesine SEO denir. SEO çalışması, web sitesinin arama sonuçlarında çok daha iyi yerlerde çıkmasını sağlar. Bu ise, web sitesinin daha fazla ziyaretçi çekmesini ve böylelikle daha fazla kazanç elde etmesini sağlar. SEO çalışması genelde iki kısma ayrılır; iç SEO ve dış SEO veya iç SEO ve teknik SEO şeklindedir.

SEO Hizmeti

Web sitesinin optimize edilmesi çalışmasında var olan, iki kısım, başka birçok alt başlığı içerir.

İç SEO çalışmaları şu şekildedir;

  • Anahtar kelime araştırması
  • Sitedeki makaleleri inceleme
  • Anahtar kelime yoğunluğuna özen göstererek makale oluşturma
  • Başlık etiketlerini doğru kullanma
  • Resimleri optimize etme
  • Dahili link verme

Bu işlemler, iç SEO çalışmalarıdır.

Dış SEO çalışmaları ise şu şekildedir;

  • Site altyapısını düzenleme
  • Sosyal medya çıkışları verme
  • Dış bağlantılar verme

Bunlar da dış veya teknik SEO adımlarıdır. İyi bir SEO hizmeti için her iki kısımla alakalı çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu aşamaların her biri birbirini tamamlayan adımlardır. Söz gelimi, içerik çok iyi olsa, site altyapısı sorunlu olsa, istenen sonuca ulaşılamaz.

Site altyapısı çok iyi olsa ama içerik iyi olmasa yine istenen sonuca ulaşılamaz. Bunun için en iyi içerik, SEO kurallarına göre oluşturulur, ilgili makalelere link verilir. Bunun sonrasında, ilgili bir başka web sitesine dış link verilir. Bu sitenin bir anda görünür olmasını sağlar.

Web Sitenizin Kalitesini Artırır!

Web siteleri arasında büyük bir rekabet vardır. Bu rekabette, ön plana çıkmak için SEO çalışmaları çok önemlidir. SEO konusunda en iyisini yapanlar, en iyi SEO kalite puanına ulaşır. Bu ise, söz konusu web sitesinin dış linkler konusunda daha fazla referans almasını sağlar. Peki, dış link alan web sitesi bundan ne kazanır? Otorite kazanır.

Web sitesinin içeriği, tasarımı, yapısı, iç ve dış bağlantıları optimize edildiğinde, Google algoritmasıyla uyumlu hale getirildiğinde web sitesinin otoriter bir site olmasının önü açılır. Uzman tarafından yapılan SEO çalışması elbette web sitenizin kalitesini ciddi ölçüde arttırır.

Görünür Olmanın Yolu: Google SEO Hizmetleri

SEO hizmetleri, web sitesinde sürekli yapılması gereken bir işlemdir. Bu durumda, insanlar, sürekli olarak bir SEO uzmanıyla çalışmam mı gerekir? Şeklinde soru sorabilirler. SEO’nun iki kısmı var; iç ve dış. Şayet, web sitesinin ilgilisi bu iki kısım konusunda da yeterliyse, dışarıdan hizmet almasına gerek yok.

Ancak, bu durumda bile, hem içerikle hem SEO ile meşgul olmak zordur. Bu sebeple, web sitelerinde başarı için SEO konusunda bir uzmanla çalışmak gereklidir. SEO hizmeti sunan uzman yaptığı çalışmalarla, kötü giden bir siteyi de iyi bir seviyeye taşıyabilir.

Ancak, en iyi sonuçlar için web sitesi kurulurken, bir uzmandan destek almak ve web sitesinin Google ile dost bir site olmasını sağlamak gereklidir. SEO hizmetleriyle internette görünür olmak, hiçte zor değil.

Sonraki makale
Domain Nedir? Alan Adı Uzantıları Ve Kullanım Amaçları Nelerdir?
Önceki makale
Youtube Önerilen Videolara Nasıl Çıkarım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz