QR Kodu Nedir? QR Kodu Tararken Nelere Dikkat Edilmeli?

QR Kodu Nedir? QR Kodu Tararken Nelere Dikkat Edilmeli?

QR kodu veya Hızlı yanıt kodu, bilgiye, web sitelerine veya uygulamalara hızlı bir şekilde erişmek için bir QR kod tarayıcı veya akıllı bir telefonun yerleşik kamerası kullanılarak taranabilen iki boyutlu bir barkoddur.

Bu ileri teknoloji, kullanıcıların sadece kodu tarayarak bilgilere erişmesine veya işlem yapmasına olanak sağladığından, rahatlığı ve kullanım kolaylığı nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, QR kodlarının artan kullanımıyla birlikte, QR kod dolandırıcılıklarının tuzağına düşme riski de artmıştır.

QR Kodu Nedir?

ExpressVPN’in araştırmasına göre, 1994’te icat edilen fakat icadından on yıl sonra yaygınlaşmaya başlayan QR kodlarının kullanımında Asya liderdir. Bir QR kodu, sayısal değerler, alfabetik karakterler ve özel karakterler gibi çok çeşitli veri türlerini saklayabilen, beyaz bir arka plan üzerinde düzenlenmiş siyah karelerden oluşur. QR kodları kullanmanın başlıca avantajlarından biri, küçük bir alanda önemli miktarda veri depolayabilmeleridir. Ayrıca, QR kodlarının oluşturulması kolaydır ve çoğu akıllı telefon tarafından herhangi bir ek yazılım olmadan okunabilir. Bu, onları bilgi veya hizmetlere hızlı erişim sağlamak isteyen işletmeler ve kuruluşlar için ideal bir araç haline getirir.

Sayısız faydasına rağmen, QR kodları, bilinçli olmayan kullanıcıları kandırmak isteyen dolandırıcılar için çekici bir hedef haline gelmiştir. Siber suçlular genellikle kullanıcıları kimlik avı web sitelerine yönlendiren veya cihazlarına kötü amaçlı yazılım indirmelerini isteyen kötü amaçlı QR kodları oluşturur. Bazı durumlarda dolandırıcıların, posterler ve broşürler gibi kamusal alanlarda meşru QR kodlarını sahte kodlar ile değiştirdiği bilinmektedir.

QR Kodu dolandırıcılıklarından kaçınmak için önlemler

QR kod dolandırıcılığına kurban olmamak için bazı önemli tedbirlerin alınması gerekir.

 • Her şeyden önce, bilmediğiniz QR kodları tararken dikkatli olun.
 • Halka açık alanda şüpheli veya yerinde olmayan bir QR koduyla karşılaşırsanız, taramadan önce iki kere düşünün. Bunun yerine, ilgili işletme veya kuruluşa danışarak kodun kaynağını ve gerçekliğini doğrulayın.
 • Kötü amaçlı URL bağlantıları kontrol etme veya içeriği açmadan önce önizleme sağlama gibi güvenlik özellikleri sunan QR tarayıcıları tercih edin. Bu, potansiyel olarak zararlı web sitelere yönlendirilmekten veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım indirmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca, akıllı telefonunuzun yazılımını ve uygulamaları güncel tutun. Bu, cihazınızın olası tehditlere karşı en son koruma ile donatılmasını sağlayacaktır. Ek olarak, ek bir güvenlik katmanı için cihazınızda güvenli bir virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma programı kurulu olduğundan emin olun.
 • Bir QR kodunu taradıktan sonra bir uygulama veya yazılım indirmeniz istenirse, devam etmeden önce her zaman uygulamanın kaynağını ve geçerliliğini doğrulayın.
 • Cihazınızın güvenliği için risk oluşturabileceğinden, bilinmeyen geliştiricilerin veya olumsuz incelemelere sahip olan uygulamalara karşı dikkatli olun.
 • Son olarak, bir QR kodunu taradıktan sonra oturum açma veya finansal bilgiler gibi kişisel bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olun.
 • Herhangi bir hassas bilgiyi girmeden önce her zaman güvenli ve yasal bir web sitede olduğunuzdan emin olun.

Sonuç olarak, QR kodları bilgi ve hizmetlere erişmek için uygun ve verimli bir yol sunar. Ancak, QR kod dolandırıcılığına kurban gitmemek için bilinçli olmalı ve gerekli önlemleri almak çok önemlidir. Yukarıda belirtilen ipuçlarını izleyerek, kişisel verilerinizi ve cihazlarınızı potansiyel tehditlerden korurken QR kodlarının avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Sonraki makale
Google İşletme Profili Nedir?
Önceki makale
Temiz Teknoloji: Temiz Teknolojinin Anlamı, Türleri, Amaçları, Engelleri Ve Geleceği

1 Yorum. Yeni Yorum

 • Yakışıklılar yakışıklısı güzeller güzeli benim canım abim Yusuf abimin tavsiyeyi okudum gayet güzel bir makaleydi teşekkür ederim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz