Miguel de Cervantes, İspanya’nın Henares nehri kıyısı yakınlarında 1547 yılında doğmuştur. İspanyol edebiyatının roman geleneğini başlatan ve Don Kişot’un yaratıcısı olan Cervantes edebi denemeleri ve çeşitli tiyatro eserleriyle de tanınır. Cervantes’in hayatında dönüm noktaları sayılan ve onu farklı bir yazar yapan olaylar sıklıkla yaşanmıştır.1568 -69 yıllarında Madrid’de bir kişinin yaralanma iddiasıyla Miguel Cervantes ismine tutuklama kararı çıkar ve bu kararla ceza olarak sol elinin kesilmesiyle birlikte sürgün hayatı onu bekleyecektir. İsim benzerliği üzerine başlayan bu olayla Cervantes kaçıp İtalya’ya ve Roma’ya yol alır. Gidişi ile de Roma İspanyol birliğine katılır.1571 yılında İspanya ve Venedik’in hazırladığı deniz seferlerine asker olarak katıldı. İnebahtı Deniz Savaşında Cervantes, kaderin sıralaması değişse de yaşantı değişmeyecekti ya nasılsa, savaş sonucunda iki kez göğsünden yaralanarak sol kolu sakat kaldı .Napoli’den İspanyaya döndüğü bir deniz seferinde gittiği gemi korsanların eline geçince o da yakalandı ve Cezayir’e sürgün edildi. Beş yıl kadar Cezayir’de yaşadı ve duvar işçisi olarak çalıştı. Ailesinin istenen fidyeyi ödemesi üzerine serbest kalınca İspanyaya dönebildi. Artık 1580 yılında sarayda görev almak en büyük beklentisiydi ve buna ulaşamayınca büyük hayal kırıklığına uğradı. İş arayışları devam ederken Amerika kolonilerindeki arayışları da boşa çıkınca Madrid’e tekrar dönerek artık en iyi bildiği işi yapmaya başlayacak ve yazacaktı. Edebiyata yönelip otuza yakın oyun yazdı.1584te La Galatea romanı yayımlandı. Fakat bu serüven onu maddi ve manevi anlamda hiç doyurmadı. Yaşadığı tüm bu maceralar etkisiyle de Cervantes Don Kişot’u yarattı. Don Kişot İspanyol edebiyatının başta gelen eserlerinden biri olarak göklere çıkarılır ve ilk modern roman olarak kabul edilir. Kitapta baş kahraman, La Mançalı yaratıcı olarak iki dünya arasına sıkışmış kalmış, tıpkı kendisinin de Balzac’la Homeros arasında kalması gibi. Ellili yaşlarındaki bu yaratıcı, şövalyelikle ilgili okuduğu, dinlediği her şeyden etkilenip adını Don Kişot olarak değiştirir. Atı Rosinante ile bir dünya yolculuğuna çıkar. Bir ada vadettiği seyisi Sancho Panza ile tüm yanlışları düzelmek üzere uzun bir yolculuğa çıkarlar. İkilinin talihsizliklerle dolu bu yolculuğunda Don Kişot çevresini sürekli yanlış yorumlar, hancıları şövalye ,fahişeleri hizmetçi, rahipleri büyücü, yel değirmenlerini dev zanneder. Yiğit davranışları çevresindekilere faydadan çok zarar verir. Yapıp ettiği her şeyi Tobosso adında bir prensese, aslında köylü bir kıza adar.

Cervantes Kimdir?

Don Kişot, verdiği şövalye romantizmi hissiyle seküler edebiyatın bir ürünü olmuştur. Anlattığı hikayelerin içlerinden bazıları gerçekti bazılarıysa efsane. Aslında bu hikayede yazarın kendi hayatıyla çokça alay ettiği kahramanları arasında da kendinden benzerlikler gösteren özellikler olduğu görülür. Don Kişot karakteri başka çağdaşlarca ve gruplarca bir soytarı, trajikomik bir kahraman ve uzlaşılması zor cesur bir şahsiyet olarak kendi döneminde büyük bir başarı olarak algılanır. Artık o en ölümüz başkahramanlardan biridir. Don Kişot, tarih boyunca kitap basımları arasında İncil`den sonra ikinci sıradadır.

Cervantesin diğer kitapları,Oviedolu Katalina Sultan,Novales Ejemplares(Örnek Alınacak Hikayeler)Viaje el Parnaso(Parnassusa Yolculuk),Entremeses Nuevos(Yeni Araoyunlar).

Kaynakça:Don Kişot-Miguel De Cervantes Saavedra YKY

Sonraki makale
Tipografi Nedir?
Önceki makale
Michelangelo’nun Önemli Bazı Eserleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz