Art Deco Sanat Akımı Ve Temsilcileri

Art Deco Sanat Akımı Ve Temsilcileri

Endüstrinin sanat öldüren sıradanlığın a karşı bir tepki olarak ortaya çıkan Art Deco ağırlıklı bir sanat akımıdır. Daha çok kitap resim iç mimarlık tasarım ve grafik alanında ürünler ortaya koymuş etkisini daha çok bu alanda göstermiştir. Tüm bunların yanı sıra günümüze kadar gelmesini sağlayan en önemli unsur mobilyalar üzerinde yapılan dokunuşlar olmuştur. Art Deco daha çok Avrupalı ülkelerde temsilciler bulmuş ve Avrupalı ülkelerde gelişmiştir burada önemli sanatçılar yetiştirmiştir. Dekoratif sanatlar ve güzel sanatlara aynı eşitlikte önem vermesi bu akımın temel özelliği arasında yer alır. Bu sanat akımı her ülkede farklı bir isimle anılır bu sanat akımı ile birlikte sanat anlamında pek çok değişikliğe gidilmiş ve gerek mobilyalar gerek diğer alanlarda farklı figürler ortaya çıkmıştır. Çok eskilere dayanan Art Deco sanat akımının günümüze kadar gelmesi ne kadar başarılı ve ne kadar çok beğenildiğini gösterir.

Art Deco Nedir?

Art Deco 20. yüzyılın dillerinden türemiş modern dekoratif sanat stilleri ile karıştırılmaması gereken kendine özgü karakteristik özellikleri bulunan çok önemli bir sanat anlayışıdır. Art Deco 1920’lerde ve 1930’larda kendini göstermeye başlayıp günümüze kadar gelmeyi başarmış önemli bir sanat anlayışıdır. Daha çok xx yüzyılın boyama çeşitlerinden esinlenmiştir Daha sonra ise modern dekoratif sanat stilleri ile karıştırılması sonucu bu sanat akımı tamamen oluşmuştur. Art Deco İtalyan fütürizmin ve Rus yapısalcılığın karışımı sonucu çeşitli uygulamalar oluşturmuştur. içerisinde çeşitli özellikler ve kompleks içerikler bulunur. Bu akım genellikle sezgisel olarak görülen objeleri ifade eder. Art Deco sanat akımı farklı uluslarda farklı şekillerde Anılır ve Bu akım her ülkede farklı stillerde ortaya çıkar. Bu yüzden Art Deco karşımıza pek çok farklı isimle ve pek çok farklı stil ile görünür. Diğer akımlardan ayıran çok önemli özellikleri mevcuttur. Kendine özgü karakteristik özellikleri ile diğer akımlardan çok rahat bir şekilde ayrılır. Bu sanat akımı ilk defa Fransa’da ortaya çıkmıştır. Tüm dünya tarafından kabul görmesi Fransa’da büyük bir çıkış yaşamasıyla oluşmuştur. Bu zamana kadar çok fazla temsilcisi ve çok fazla bu işle uğraşan insan ortaya çıkmıştır. Hem ülkemizde hem dünya genelinde sanat akımı ile uğraşan ve bu konuda kendini geliştiren çok sayıda insan bulunur.

Art Deco’nun Geçmiş Sanat Hareketleriyle İlişkisi

Daha çok moda sanat mimari dekorasyon ve sinema gibi alanlarda yenilikler ortaya koymayı başaran bu stil çeşitli sanat dallarına büyük etkiler bırakmıştır. I Dünya Savaşı ve II Dünya Savaşı arasındaki çok sıkıntılı bir dönemde en çok bilinen ve en çok beğenilen akım olmayı başarmıştır. Günümüzün sanat tarihçileri bu stil ile ilgili pek çok araştırma yapmaktadır. Art Deco’nun bir stil olup olmadığına dair tartışmalar söz konusudur. Bu sanat dalının bir diğer dalı ise Cubism Tarmed olmuştur. Geometri ve parçalı formları içeren Art Deco sanat akımı yeni bir stil ortaya koymaya çalışan önemli temsilcileri sahiptir. Günümüzde çok sayıda artdeco temsilcisi ve bu sanat akımına evlerine kıyafetlerini ve mobilyalarını işlemekten keyif alan kişiler bulunur. Aynı zamanda geleneksel bir stil olan Art Deco içerisinde çok fazla hayvan figürü ve görsel dini içeren eserler bulundurur. Geçmişi ve dini içeriklere sahip olmasına rağmen geleceğe yönelik mesajlar vermeyi başaran oldukça önemli bir sanat akımıdır. Art Deco geçmiş sanat akımlarından da oldukça etkilenmiştir. Fakat buna rağmen kendine özgün Keskin noktaları bulunur. Zengin bir kültürel İçeriğe sahip olan bu sanat akımı antik Mısır, Mezopotamya, Afrika, Asya, Orta Amerika kültürlerini içerisinde bulundurur.

Art Deco Temsilcileri

Bunlardan en önemlisi ve en tanınmış olanı Aubrey Beardsley olmuştur. Sanatında daha çok dekoratif çizgiler ve sembolize betimlemeler kullanmıştır. Bu sanat stilinin en çok bilinen özelliği gelecek söz konusu olsa da geçmişten kaynağını almasıdır. Amerika’da ortaçağ döneminde duyulan ilgi bakımında daha da geleceğe taşınması konusunda çok büyük Esin kaynağı olmuştur. Bu önemli sanatçı duayı gözlemlerken yeni malzemeler ile farklı figürleri ortaya çıkarmayı esas almıştır. Diğer bir önemli temsilci ise Victor Horta olmuştur. Bu önemli sanatçı da Art Deco sanat anlayışına esas almış Belçikalı bir sanatçıdır tasarladığı Otel ile UNESCO Dünya miras listesine girmeye hak kazanmıştır. Simetriye önem vermemesinin temel nedeni Japon sanatının etkisinde girmesinden dolayıdır. Binalarda daha çok cam süsleme sanatı ile ve demir unsurları ile sanatını icra etmiştir. Bu anlayışı ile mimariye yeni bir akım getirmiştir. Pencerelerin ve ışığın önemi üzerinde durmuştur. Art Deco sanat akımının bir diğer önemli temsilcisi ise Rene Lalique olmuştur. Fransız bir kuyumcu olan Rene Lalique Art Deco stili ile tasarladığı mücevher ile bu sanat akımının kurucuları arasında yerini almıştır.

Kaynakça:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Art_deco
https://www.tasarimakademi.org/art-deco-sanat-akimi.html

Sonraki makale
Max Ackermann’ın Sanat Anlayışı
Önceki makale
Ekinokokkozun Medikal Tedavi Seçenekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz