2024 TYT Fizik Konu Soru Dağılımları

2024 TYT Fizik Konu Soru Dağılımları

2024 TYT Fizik Konuları ve TYT Fizik Soru Dağılımı

Açılımı yükseköğretim kurumları sınavı olan YKS’nin 1. Oturumu olan temel yeterlilik testinde öğrenciler müfredatta bulunan belirli konulardan sorumludur. Peki TYT kimya konuları neler, TYT fizik soru dağılımı nasıl? Bu yazımızda bu ve benzeri sorulara cevap vereceğiz.

Öğrencilerin TYT’de 7 soru üzerinden test edildiği kimya dersinde 9 ve 10. Sınıf fizik müfredatında yer alan konular bulunur.

TYT ve AYT Nedir?

Toplam 3 oturumdan oluşan YKS sınavının 1. Oturumu olan TYT’nin açılımı temel yeterlilik testidir. TYT sınavında öğrenciler türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri derslerinin tamamından sorumludur. TYT sınavı 9 ve 10. Sınıf müfredatında bulunan sorulardan oluşur ve genellikle bilgiden çok yoruma dayalıdır.

AYT ise YKS sınavının 2. Oturumu olup açılımı alan yeterlilik testidir. TYT’nin aksine AYT daha çok öğrencinin bilgisini ölçer ve herkes yalnızca kendi alanındaki derslerden sorumludur. AYT sınavındaki sorular 11 ve 12. Sınıf müfredatındaki konulardan sorulur.

TYT Sınavı Toplam Kaç Soru?

Açılımı temel yeterlilik testi olan YKS’nin 1. Oturumu TYT’de 40 soru Türkçe, 40 soru temel matematik, 20 soru sosyal bilimler (5 tarih, 5 coğrafya, 5 din kültürü, 5 felsefe), 20 soru fen bilimleri (7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji) olmak üzere toplam 120 soru bulunmaktadır. Bu 120 soruyu çözmeleri içinse öğrencilere toplam 165 dakika yani 2 saat 45 dakika süre tanınmaktadır.

TYT Fizik 2024 Yılında Nasıl Gelebilir?

TYT fizik konuları ÖSYM tarafından genellikle 5-6 konu üzerinden hazırlanıyor. Sınav zorluğu olarak da TYT fizik soruları orta seviye olarak geliyor. Göreceğimiz tabloda da en çok hangi TYT fizik konularının çıktığını birlikte irdeleyeceğiz.

 

 

2024 TYT Kimya Konuları

Sizler için MEB, YÖK ve ÖSYM tarafından yayınlanmış güncel TYT fizik konularının bir listesini hazırladık. İşte 2024 TYT fizik konuları:

 • Fizik Bilimine Giriş
 • Madde ve Özellikleri
 • Basınç
 • Sıvıların Kaldırma Kuvveti
 • Isı, Sıcaklık ve Genleşme
 • Hareket ve Kuvvet
 • İş, Güç ve Enerji
 • Elektrik
 • Manyetizma
 • Dalgalar
 • Optik

 

Konular202320222021202020192018
Fizik Bilimine Giriş11
Madde ve Özellikleri1111
Hareket ve Kuvvet111111
İş, Güç ve Enerji1
Isı, Sıcaklık ve Genleşme11111
Elektrostatik11
Elektrik ve Manyetizma2111
Basınç111
Kaldırma Kuvveti11
Dalgalar111
Optik211122
SORU SAYISI777777

TYT Fizik Nasıl Çalışılır?

TYT fizikte zamanı fazla olan bir öğrenci düzenli bir şekilde soru bankası çözerek ve konu anlatımları dinleyerek çalışabilir, tüm konuları bu şekilde çalıştıktan sonra da düzenli TYT fizik branş denemeleri çözerek netlerini güzel bir seviyeye getirebilir. Zamanı az olan ve TYT fizik birinci önceliği olmayan öğrencilerin ise pratik konu anlatımları dinleyerek konuları bitirmesi gerekir, bunun içinse Aktif Zeka ders anlatımları en iyi kaynak olacaktır. Hem ders notlarının yorucu olmaması ve terimselliğinin az olmasıyla hem de konu anlatımlarının öz ve en gerekli bilgiler verilerek yapılmasıyla birçok öğrenci için kısa sürede en çok verim veren kaynak olacaktır. Aktif Zeka TYT fizik konu anlatımları toplam 7 saat uzunluğundadır ve içerisinde soru çözümler de yapılmaktadır. Tamamen 0’dan başlamış bir öğrenciyi rahatlıkla 7’de 5 yapacak seviyeye getirecektir. Bu sebeple zamanı kısıtlı öğrenciler için harika bir kaynaktır.

Önceki yazı
2024 TYT Kimya Konu Soru Dağılımı
Sonraki yazı
Pırlanta Dolgu İşlemi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed