Trading Botlar Ile Kripto Paralarda Kazanç Mümkün Mü?

Trading Botlar Ile Kripto Paralarda Kazanç Mümkün Mü?

Son yıllarda metaverse ve web3 üzerine olan konuşmalar arttıysa da insanların öncelikli baktığı alan ekonomi boyutu ve kripto paralar. Kripto paralara yatırım yapmak isteyen kişiler ise öncelikle bu piyasanın nasıl işlediğini anlamaya çalışıyor ancak işleri pek kolay değil.

Kripto paralar “riskli yatırımlar” olarak adlandırılan yatırım araçlarından daha farklı bir yapıda. Bu piyasada işlem gören alt coinler manipülasyona her an açıklar ve bu sektörle ilgili tam anlamıyla bir düzenlenme yok. Teknolojik olarak oldukça hızlı geliştiği için de yapılan kimi kanunlar veya düzenlemeler hızlıca eskimiş olabiliyor.

Yatırımcıların günün 24 saati her türlü bilgiyi analiz etmeleri imkansız olduğu için iki temel stratejiden birini izliyorlar, bunlar kısa süreli al sat işlemleri ya da bir kripto parayı alıp uzun süre bekleme.

Yatırımcılara yardım etmesi için programlanan trading botlar ise çok daha geniş bir strateji kapasitesine sahip. Yapay zeka kullanılan bilgisayarlarda işlem gören bu programlar kullanıcılarının belirlediği parametreler içinde işlem yapıyorlar.

Kullanıcıların belirleyeceği parametreler hangi kripto paralar için işlem yapılabileceği, yüzde kaç kayıpta durulması gerektiği, yüzde kaç kar edildiği zaman ana paraya aktarılacağı, botun ne kadar süre işlem yapacağı şeklinde özetlenebilir.

Bazı kullanıcılar ilk başlangıçta yatırdıkları ana parayı geri aldıktan sonra, elde edilen karla bu programların çalışmaya devam etmesine izin vermekte, hatta belli aralıklarla kontrol etmek ve kimi karları banka hesaplarına havale etmek dışında başka işlem yapmamakta.

Bu botları kullanan kişiler Bitcoin gibi herkesin bildiği ya da Litecoin gibi belli dönemlerde öne çıkan alt coinlere yatırım yapabilir veya kripto alım satım robotunun bu alt coinler için hızlı alım satım emirleri vermesine izin verir.

Trading botların güvenirliliği

Pek çok kişi bu trading botların ne derece güvenli olduğunu merak ediyor. Kripto paralar gibi bu noktada da pek çok sahte şirket bulunmakta. Bu noktada dikkat etmek önemli. Öncelikle hiçbir ücret istemeyen programların her zaman şüpheli göründüğünü unutmayın.

Ayrıca seçilecek programın öncelikle size bir demo imkanı sunması gerekir. Bu sayede stratejinizi ya da size özel tasarlanan stratejiyi test edebilirsiniz. Hatta geriye dönük bir test imkanına da sahip olmanız gerekir.

Bunun dışında botu programlayan şirketin hangi brokerlar ile çalıştığı, bu kişilerin isimleri verilmese bile sertifikası olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Ayrıca kripto alım satım robotlarının nasıl bir şifrelemeye sahip olduğu ve bilgilerinizin dışarıya sızıp sızmayacağı da ayrı bir konu.

Trading botların ne derece güvenilir olup olmadığını anlamanın bir başka yolu da kaç merkezi kripto para borsasında işlem yapabildiğine bakmaktır. Merkezi borsalarda uzun zamandır işlem yapan ticaret robotlarının daha güvenilir olduğu düşünülür.

Bütün bunlara karşın bazen trading botların bile öngöremeyeceği kimi gelişmeler kripto para piyasasında yaşanmaktadır. Son olarak FTX’in iflası ile birlikte kripto paralarda artış beklenirken büyük bir düşüş görüldü. Bunun sonucunda da önceden belli bir kayıp yüzdesinde durması söylenmeyen trading botlar da kayıplar yaşadı.

Boğadan sonra gelen ayı sezonları

Kripto paraların kısa tarihine bakıldığı zaman, kısa süren ve fiyatların hızla yükseldiği “boğa sezonu” sonrasında uzun zaman devam eden ve çoğunlukla fiyatların keskin düşüşler yaşadığı “ayı sezonu” görülmekte. Bu ayı sezonlarında ise fiyatları düşürecek hatta kripto para piyasasının tamamen biteceğini düşündürecek gelişmeler olmakta.

Daha önceki yıllarda ABD, Hindistan, Güney Kore gibi fazlaca kişinin kripto para aldığı ülkelerde büyük yasaklamalara gidilmişti. Bu ve benzeri olaylar kripto paralara olan inancı azaltsa da Visa gibi bütün dünyada geçen kredi kartı şirketinin ödemeler için USDC’i kabul etmesi ya da El Salvador’un her gün bir Bitcoin alımına devam edeceğini söylemesi alt coinlerin direncini arttıran gelişmeler.

Soğuk ve elektronik cüzdanlar

Kripto para piyasasında yatırımı olan ve trading botları kullansın ya da kullanmasın pek çok kişi gelecek boğa sezonunu bekleme kararı aldığında ise kriptolarını, şifresi sadece kendisinde olan soğuk cüzdanlara ya da Metamask benzeri elektronik cüzdanlara çekmekte.

Soğuk cüzdanlara sizin dışınızda kimsenin erişimi mümkün değilken Metamask ve benzeri cüzdanlara bilgisayarınızın hacklenmesi veya şifrelerinizin sızması durumda dışarıdan erişim imkanı bulunmaktadır. Yine de bu cüzdanlarda bulunan kripto varlıklar ve NFT’ler herhangi bir merkezi kripto borsanın iflasında elinizden kayıp gitmez.

Bu sebeple kripto para ticaret robotu kullananlar kazançlarının bir kısmını bu tür cüzdanlara aktarıp güvende tutmaktadırlar. Ancak fiat paraya daha güvenen yatırımcıların da bu tür trading botlar üzerinden elde ettikleri karları normal paraya çevirtip banka hesaplarına gönderdikleri unutulmasın.

Banka hesaplarına gönderilen paralarla ilgili olarak unutulmaması gereken nokta ise yaşadığınız ülkeye bağlı olarak bu tür kazançların vergiye dahil olabileceğidir. Kimi noktada vergilerden kaçmak isteyen kişiler karlarını kripto paralarda tutup elektronik cüzdanlarına aktarmayı seçmekte.

Kripto paraların bundan sonraki süreçte hayatımızda olacağı ve belli bir yasal altyapıya kavuşana kadar büyük fiyat artış ve düşüşleri yaşayacağı bir gerçek. Bu tür iniş ve çıkışlardan fazla etkilenmeden yatırımlarını yapmak ve kar elde etmek isteyenler ise trading botlar oldukça kullanışlı yardımcılardır.

Sonraki makale
Pırlanta Dolgu İşlemi Nedir?
Önceki makale
VDS Ve VPS Sunucu Kiralamak İsteyenler Için Öneriler

2 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz