Colette (28 Ocak 1873 – 3 Ağustos 1954) Nobel ödülü almış Fransız bir yazar ve edebiyatçıdır. En ünlü çağdaş Fransız yazarlarından biri olmadan önce, sahnede renkli bir kariyere sahip olmuştur ve ilk eşinin takma adıyla hikâyeler yazmıştır.

Erken Dönem

Sidonie-Gabrielle Colette, 1873’te Fransa’nın Burgundy eyaletinin Yonne bölgesinde bulunan Saint-Sauveur-en-Puisaye köyünde doğmuştur. Babası Jules-Joseph Colette, daha önce askerlik hizmetinde öne çıkan bir vergi tahsildarıymış ve annesi Adèle Eugénie Sidonie, kızlık soyadı Landoy’dur. Jules-Joseph’in profesyonel başarısı nedeniyle, aile Colette’in erken yaşamında maddi olarak güvendeymiş, ancak servetlerini yanlış yönetmişlerdir ve büyük bir kısmını kaybetmişlerdir. Colette, 6-17 yaşları arasında yerel bir devlet okuluna gitmiştir. Nihayetinde eğitiminin kapsamı buymuş ve 1890’dan sonra daha fazla resmi eğitim almamıştır. 1893’te, 20 yaşındayken Colette, kendisinden 14 yaş büyük olan başarılı bir yayıncı olan Henry Gauthier-Villars ile evlenmiştir. Eşi Paris’teki çapkınlar ve avangart sanat kalabalığı arasında bir üne sahipmiş. Gauthier-Villars aynı zamanda Willy takma adıyla başarılı bir yazarmış ve çift 13 yıldır evli kalmış fakat çocuk sahibi olmamışlardır.

Claudine: Rumuzlar ve Müzik Salonları

Gauthier-Villars ile olan evliliği sırasında Colette, Paris sanat topluluğunun tüm dünyasıyla tanışmıştır. Onu diğer kadınlarla cinselliğini keşfetmesi için cesaretlendirmiş ve aslında Colette’in Willy takma adıyla yazdığı bir dizi dört roman için lezbiyen ağırlıklı konuyu seçmiştir. İlk dört romanı Claudine serisi 1900 ve 1903 arasında yayınlanmıştır: Claudine à l’école (1900), Claudine à Paris (1901), Claudine en ménage (1902) ve Claudine s’en va (1903).
Bu romanları gerçekten kimin yazdığına dair tartışmalar yıllarca devam etmiştir. Colette, uzun yıllar süren bir hukuk savaşından sonra Gauther-Villars’ın adını onlardan kaldırmayı başarmış, ancak oğlu Colette’in ölümünden sonra imzasını geri almıştır. 1906’da Colette kocasından ayrılmış, ancak boşanmanın sonuçlanması dört yıl geçmiştir. Claudine romanlarını Willy olarak yazdığı için, telif hakkı ve kitaplardan elde edilen tüm kar yasal olarak Colette’e değil Gauthier-Villars’a aittir. Colette kendini desteklemek için Fransa’daki müzik salonlarında birkaç yıl sahnede çalışmıştır. Birkaç kez, izinsiz eskiz ve skeçlerde kendi Claudine karakterlerini canlandırmıştır. Bir yaşamı bir araya getirebilmesine rağmen, çoğu zaman geçinebilmek için zar zor yeterliy ve sonuç olarak, sık sık hastalanmış ve çoğu zaman aç kalmıştır.
Sahnede geçirdiği yıllar boyunca, Colette’in diğer kadınlarla, özellikle de sahne sanatçısı olan Marquise de Belbeuf, Mathilde Missy de Morny ile çeşitli ilişkileri olmuştur. İkili, 1907’de sahnede öpüştüklerinde bir skandala neden olmuştur, ancak ilişkilerini birkaç yıl sürdürmüşlerdir. Colette, 1910 tarihli çalışması La Vagabonde’da yoksulluk ve sahnedeki yaşam deneyimini yazmıştır. Birkaç yıl sonra, Colette 1912’de bir gazete editörü olan Henry de Jouvenel ile evlenmiştir. 1913’te Colette de Jouvenel adında bir kızları olan tek çocukları olmuştur. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Colette gazeteci olarak çalışmaya, farklı bir şekilde yazmaya ve o da fotoğrafla ilgilenmeye başlamıştır.

Fransız Yazar ColetteYirmileri Yazmak (1919-1927)

• Mitsou (1919)
• Chéri (1920)
• La Maison de Claudine (1922)
• L’Autre Femme (1922)
• Le Blé en herbe (1923)
• La Fin de Chéri (1926)
Colette, 1919’da Birinci Dünya Savaşı’nda geçen Mitsou adlı kısa romanı yayınlamıştır ve bu daha sonra 1950’lerde bir Fransız komedi filmi haline gelmiştir. Ancak bir sonraki çalışması çok daha büyük bir izlenim bırakmıştır. 1920’de yayınlanan Chéri, genç bir adamın yaşının neredeyse iki katı olan bir hayat kadınıyla uzun süreli ilişkisini ve çiftin bir başkasıyla evlenirken ve ilişkileri bozulduğunda bile ilişkilerini bırakamamasını anlatmaktadır. Colette ayrıca 1926’da La Fin de Chéri (İngilizce, The Last of Cheri ) adlı bir devam filmi yayınlamıştır; bu, ilk romanda tasvir edilen ilişkinin trajik sonrasını izlemiştir. Colette’in kendi hayatı ile romanı arasında birkaç paralellik görmek çok kolaydır. Jouvenel ile olan evliliği, o sırada 16 yaşında olan üvey oğlu Bertrand de Jouvenel ile olan ilişkisi de dâhil olmak üzere her iki taraftaki aldatmalardan sonra 1924’te sona ermiştir. Bu dönemin bir başka eseri, Le Blé en Herbe (1923), genç bir adam ile çok daha yaşlı bir kadın arasındaki romantik ve cinsel ilişkiyi içeren benzer bir hikâyeyi ele almıştır. 1925’te kendisinden 16 yaş küçük Maurice Goudeket ile tanışmıştır ve on yıl sonra, 1935’te evlenmişlerdir ve ölümüne kadar evli kalmışlardır.
Fransa’nın Büyük Kadın Yazarı (1928-1940)
• La Naissance du jour (1928)
• Sido (1929)
• La Seconde (1929)
• Le Pur et l’Impur (1932)
• La Chatte (1933)
• İkili (1934)
• Bayanlar Gölü (1934)
• İlahi (1935)
1920’lerin sonunda, Colette, zamanının en büyük Fransız yazarlarından biri ve ünlü biri olarak kabul edilmiştir. Çalışmalarının çoğu, yaklaşık 1870’leri Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesine kadar kapsayan ve Fransız ihtişamının, sanatının, sofistike kültürünün ve kültürünün doruk noktası olarak ünlenen, La Belle Epoque olarak bilinen yakın geçmişte geçmiştir. Yazısının olay örgüsüyle değil, karakterlerinin zengin ayrıntılarıyla ilgilendiği belirtilmiştir. Colette, şöhretinin ve başarısının zirvesinde, yazılarını büyük ölçüde geleneksel yaşamları ve kadınlara uygulanan sosyal kısıtlamaları keşfetmeye ve eleştirmeye odaklamıştır. 1928’de, yoğun bir otobiyografik olan ve annesi Sido’nun yarı kurgusal bir versiyonunu çizen La Naissance du Jour (İngilizce: Break of Day) kitabını yayınlamıştır. Kitap, yaş, aşk ve hem gençliğin hem de sevginin kaybedilmesi temalarını ele almıştır. Bir takip, 1929 Sido, hikâyeyi sürdürmüştür.
1930’larda Colette biraz daha az üretken olmuştur. Birkaç yıl boyunca dikkatini kısa bir süre senaryoya çevirmiş ve iki filmde yardımcı yazar olarak kabul edilmiştir: 1934’te Hanımlar Gölü ve 1935’te İlahi. Ayrıca üç düzyazı çalışması daha yayınlamıştır: Le Pur et l’Impur, 1932’de La Chatte ve 1934’te Duo, 1934’teki Duo’dan sonra, Fransa ve Colette’in kendi hayatı, zamanla hayat önemli ölçüde değişmiştir.

Fransız Yazar Coletteİkinci Dünya Savaşı ve Kamu Yaşamı (1941-1949)

• Julie de Carneilhan (1941)
• Le Képi (1943)
• Gigi (1944)
• L’Étoile Vesper (1947)
• Le Fanal Bleu (1949)
Fransa 1940’ta işgalci Almanların eline geçmiş ve Colette’in hayatı, tıpkı yeni rejimle yurttaşlarının hayatlarının değişmesi gibi değişmiştir. Nazi hükümdarlığı Colette’in hayatını çok kişisel olarak vurmuştur, çünkü Goudeket Yahudi ve Aralık 1941’de Gestapo tarafından tutuklanmıştır. Goudeket, Alman büyükelçisinin eşinin (yerli bir Fransız) müdahalesi nedeniyle gözaltına alındıktan birkaç ay sonra serbest bırakılmıştır. Ancak savaşın geri kalanında çift, tekrar tutuklanacağı ve bu sefer eve canlı kalamayacağı korkusuyla yaşamışlardır. İşgal sırasında Colette, Nazi yanlısı net içerik iddiası da dâhil olmak üzere yazmaya devam etmiştir. Nazi yanlısı gazeteler için makaleler yazmış ve 1941 romanı Julie de Carneilhan, iltihaplı anti-Semitik dil içermiştir. Savaş yılları Colette için anılara odaklanma zamanı olmuştur: Journal à Rebours (1941) ve De ma Fenêtre (1942) başlıklı iki cilt yazmıştır. Ancak, Colette en ünlü eserini açık ara savaş sırasında yazmıştır. 1944’te yayınlanan kısa roman Gigi, hayat kadını olarak bakılan bir gencin hikâyesini anlatmaktadır 1949’da bir Fransız filmine, 1951’de kariyerinin başındaki Audrey Hepburn’ün oynadığı bir Broadway oyunu, 1958’de Leslie Caron’un oynadığı ünlü bir müzikal film ve 1973’te bir Broadway müzikali (2015’te yeniden canlandırılmıştır) olarak uyarlanmıştır.
Savaş sona erdiğinde, Colette’in sağlığı kötüye gitmiştir ve artritten muzdariptir. Yine de yazmaya ve çalışmaya devam etmiştir. L’Etoile Vesper (1944) ve Le Fanal Bleu (1949) adlı iki eser daha yayınlamıştır; her ikisi de teknik olarak kurgusalmış ama bir yazarın zorlukları üzerine düşüncelerinde büyük ölçüde otobiyografiktir. 1948 ile 1950 yılları arasında eserlerinin tamamının bir derlemesi hazırlanmıştır. Fransız yazar Frédéric-Charles Bargone (daha çok takma adıyla Claude Farrère ile tanınır) 1948’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiştir, ancak İngiliz şair TS Eliot’a yenilmiştir. Son eseri Paradis terrestre kitabı olmuştur. İzis Bidermanas’ın fotoğraflarını içeren ve ölümünden bir yıl önce 1953’te serbest bırakılmıştır. Aynı yıl, Fransa’daki en yüksek sivil onur olan Fransız Légion d’honneur’da (Legion of Honor) Büyük Subay olmuştur.

Edebi Tarzlar ve Temalar

Colette’in eserleri, takma isimli eserlerine ve kendi adıyla yayınlanan eserlerine keskin bir şekilde bölünebilmektedir, ancak her iki dönemde de birkaç özellik paylaşılmaktadır. Claudine romanlarını Willy takma adıyla yazarken, konusu ve bir dereceye kadar üslubu büyük ölçüde kocası tarafından belirlenmiştir. Genç bir kızın gelişinin izini süren romanlar, homoerotik içerik ve “liseli lezbiyen” mecazları da dâhil olmak üzere, oldukça gıdıklayıcı ve skandal içeren temalar ve olaylar içermiştir. Tarz, Colette’in sonraki yazılarının çoğundan daha anlamsız olmuştur, ancak sosyal normların dışında kimlik ve zevk bulan kadınların altında yatan temalar, tüm çalışmalarında dolaşmıştır. Colette’in romanlarında bulunan temalar, kadınların sosyal durumu üzerine hatırı sayılır meditasyon içermiştir.
Eserlerinin birçoğu, kadınların beklentilerini ve kısaltılmış toplumsal rollerini açıkça eleştirmiştir ve sonuç olarak, kadın karakterleri genellikle zengin bir şekilde çizilmiş, derinden mutsuz ve bir şekilde toplumsal normlara isyan etmiştir. Çoğu durumda, eserleri, erkek egemen bir toplumda bir dereceye kadar bağımsızlık iddia etmeye çalışan kadınları ele almaktadır ve sonuçları çok çeşitlidir. Örneğin, kadın başrol Chéri ve genç sevgilisi, toplumsal geleneği bozma girişimlerinden sonra oldukça perişan olurlar, ancak Gigi’nin ve sevgisinin mutlu sona ulaşmasının anahtarı, Gigi’nin çevresindeki aristokrat ve ataerkil toplumun taleplerine karşı direnişidir. Colette, büyük ölçüde düzyazı kurgu türüne bağlı kalmıştır, ancak bazı anılar ve iyi bir ölçü için atılan ince örtülü otobiyografidir. Eserleri uzun ciltler değildir, ancak daha çok karaktere odaklanan romanlar ve daha az olay örgüsüne odaklanmıştır. 1930’larda senaryo yazarlığına girişmiş, ancak muazzam bir başarı derecesi elde etmemiştir.

Fransız Yazar ColetteÖlümü

1940’ların sonunda Colette’in fiziksel durumu daha da gerilemiştir. Artriti, hareket kabiliyetini ciddi şekilde kısıtlamış ve büyük ölçüde Goudeket’in bakımına bağımlı kalmıştır. Colette 3 Ağustos 1954’te Paris’te ölmüştür. Boşanması nedeniyle Fransız Katolik Kilisesi, dini bir cenaze töreni yapmasına izin vermemiştir. Bunun yerine, hükümet tarafından bir devlet cenazesi yapılmış ve bu, onu bir devlet cenazesi yapan ilk Fransız edebiyat kadını yapmıştır. Paris’teki en büyük mezarlık olan Père-Lachaise mezarlığına ve Honoré de Balzac , Moliere, Georges Bizet ve daha pek çok diğer armatürlerin yanına gömülmüştür.

Edebi Mirası

Colette’in mirası, ölümünden bu yana geçen on yıllar içinde önemli ölçüde değişmiştir. Hayatı ve kariyeri boyunca, edebi çağdaşlarının birçoğu da dâhil olmak üzere önemsiz sayıda profesyonel hayranı olmuştur. Bununla birlikte, aynı zamanda, yetenekli olarak sınıflandıran, ancak çok özel bir yazı türü veya alt türüyle son derece sınırlı olan birçok kişi olmuştur. Ancak zamanla, Colette Fransız yazarlık camiasının önemli bir üyesi, kadın edebiyatının en önde gelen seslerinden biri ve her plak şirketinin yetenekli bir yazarı olarak giderek daha fazla kabul görmüştür. Truman Capote ve Rosanne Cash de dâhil olmak üzere ünlüler, sanatlarında ona saygılarını sunmuşlardır ve bir 2018 biyografisi olan Colette, hayatının ve kariyerinin erken dönemlerini kurgulamış ve Oscar adayı Keira Knightley’i Colette olarak seçmiştir.

Kaynakça:
https://www.britannica.com/biography/Colett
https://www.completefrance.com/language-culture/history/the-life-of-french-writer-colette-1-5360999
https://www.historyextra.com/period/victorian/colette-film-history-keira-knightley-wash-westmoreland-french-writer-sidonie-gabrielle-willy-claudine-novels/

Sonraki makale
Rasyonalizm Ve Temsilcileri
Önceki makale
Kübizmin Edebiyattaki Etkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz