Anklav turizmi son zamanlarda önemli bir tartışma konusu haline geldi ve öğrencilerden, öğretmenlerden ve turistlerden çok sayıda ilgi görüyor. Yerleşim, bir ülkenin başka bir ülke ile çevrili bir bölümünü veya çevrede yaşayan insanlardan farklı bir grup insanı ifade eder. ‘Anklav’ terimi, daha geniş bir bölge ile çevrili küçük bir bölgeyi ifade ederken, yerleşim bölgesi turizmi kavramı, bir destinasyonda her şey dahil kapalı tatil köylerinin geliştirilmesini önerir. Anklav turizmi, aynı alan içinde planlanan, turistlere daha uzaklara seyahat etmek zorunda kalmamaları için çeşitli eğlence ve geziler sağlayan tüm faaliyetleri ifade eder.

Anklav turizmi, turistleri genel nüfustan ayırmak için bilinçli bir karar anlamına gelir. Çit içinde çeşitli hizmetler ve tesisler sunan bağımsız bir turizm merkezi yaratma konseptidir. Bu gelişme biçimi, yabancı turistler tarafından yerli kültürlerin ezilmesine yol açmadan dövizden yararlanmayı amaçlamaktadır.

Anklav turizmi, günümüzün seyahat ve turizm endüstrisinde hareketli bir kavramdır. Bu konsept, turistler arasında artan kolaylık talebinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Dış hizmetlere bağımlı olmadan tatil yapmanın harika bir yoludur. Bu konsept, özellikle dış rahatsızlıklar tarafından kesintiye uğramadan varış yerinin en iyisinin tadını çıkarabilen aileler ve büyük insan grupları arasında popülerdir.

Anklav Turizminin ÖzellikleriAnklav Turizmi Nedir?

Anklavlar genellikle yabancı turistlere bağlıdır. Anklav turizmine bir örnek, yolcu gemisi endüstrisidir. Turistlerin kaçının yerli, kaçının yabancı olduğunu hayal etmek zor değil.

Anklavlar kapalıdır ve bağımsızdır (fiziksel, sosyal ve ekonomik olarak). Bu nedenle, turistlerin anklavlardan çıkmak için neredeyse hiçbir nedeni yoktur. Birçok gemide, özellikle Karayipler’de, konukların zamanlarını ve paralarını gemide harcamaları şiddetle tavsiye edilir.

Anklavlar genellikle yerel topluluklardan ayrıdır. Bu nedenle, turistlerin yerel halkla iletişim kurma fırsatları neredeyse hiç yoktur. Aslında, yerli halkla temas pratikte yoktur.

Anklav turizminin temel özellikleri kapsayıcılık ve yönetim tarafından tamamen kontrol edilen turizm ortamıdır. Uzmanlar, turizm yerleşim bölgelerinin çeşitli özelliklere ve operasyon ölçeklerine sahip olabileceğini belirtmektedir; bununla birlikte, genellikle standartlaştırılmış ‘yerel olmayan’ temaları içerirler veya tasarımlarında, etkinliklerinde ve ekonomilerinde çekicidirler.

Anklavlardaki yaşam tarzı, çevredekinden çok farklıdır. Örneğin, Hindistan’daki Goa’daki bazı yerleşim bölgelerindeki turistler, yerel Hint yaşam tarzı ve kültüründen kesinlikle farklı bir yaşam tarzının tadını çıkarıyor.

Anklav Turizmi Nedir?Anklav Turizmi Örnekleri

Turizm yerleşim bölgeleri dünyanın her yerinde mevcuttur. Mısır’ın Kızıldeniz tatil köyleri, Endonezya’daki Bawah, Nihi Sumba ve diğer özel plajlar, Maldivler’deki Baros, Makunudu, Voavah ve diğer özel adalar, Florida’daki Key Largo’daki Bungalovlar, Michigan’daki Mackinac Adası’ndaki Grand Hotel, Woodloch Pines Resort Hawley (Pennsylvania), Fiji’deki Kokomo ve Tanzanya’daki Thanda Adası, yerleşim bölgesi turizminin örneklerinden bazılarıdır.

Anklav Turizminin Avantajları

Anklavlar diğer birçok turistik destinasyondan daha güvenli olduğundan, turistlerin güvenlikleri konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Birçok turist için, bir yerleşim bölgesi modelini seçmek daha iyidir, çünkü bu onlara çok zaman kazandırır. Aynı şekilde, turistler paralarını yalnızca yerleşim bölgelerinde harcadıkları için, yerleşim turizmi hizmet sağlayıcılar için daha iyidir.

Anklav turizminin hızla popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri turistlere sağladığı kolaylıktır. Turistler yeni bir yeri ziyaret ettiğinde, orada yapmak istedikleri uzun bir listeye sahip olabilirler. Onlar da birçok şeyle ilgilenmek zorunda kalabilirler. Oraya nasıl gideceklerini, nerede kalacaklarını ve nasıl dolaşacaklarını bulmaları gerekiyor.

Ancak, bir yerleşim bölgesinin parçası olarak bir yeri ziyaret ettiklerinde, tüm bunlar gezilerinin organizatörleri tarafından halledilir. Tek yapmaları gereken arkanıza yaslanıp tatilin tadını çıkarmak. Bu, birçok turistin kendi başına bir yere gitmek yerine bir yerleşim bölgesini ziyaret etmeyi tercih etmesinin nedenlerinden biridir.

Anklav Turizminin DezavantajlarıAnklav Turizmi Nedir?

Turistlerin onlarla temasa geçmek için neredeyse hiç fırsatı olmadığı için yerel işletmeler ve insanlar anklav turizminden pek faydalanmaz. Aynı şekilde, özel turlar da bazen çok pahalı olabilir.

Örneğin, Endonezya’daki bazı özel adalar, milyonerler ve milyarderler tarafından geliştirilip sahiplenilir ve pahalıdırlar. Aslında, bazı özel adalar turistlerden gecelik binlerce dolar talep edebilir.

Özetlemek gerekirse, yerleşim bölgeleri herhangi bir destinasyonda bulunabilir. Bir yerleşim bölgesinin turistlere kaldıkları süre boyunca ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayan herhangi bir destinasyon veya tatil yeridir. Turistik destinasyonlarda yerleşim yerleri otomatik olarak ortaya çıkmayabilir. Aslında turizm yöneticileri çeşitli nedenlerle onları tasarlamak ve geliştirmek için bilinçli kararlar alırlar.

Kaynakça:
BBC

Sonraki makale
Dünya Tıp Turizmi
Önceki makale
Şef Şapkasının Önemi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne Çıkan Paketlerimiz